Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chińska firma wiatrowa zamierza przejąć produkcję akumulatorów Nissana

Chińska firma wiatrowa zamierza przejąć produkcję akumulatorów Nissana

Nissan Motor Co. sprzedaje swoją działalność w zakresie produkcji akumulatorów chińskiej gigantycznej elektrowni wiatrowej – Envision Group. Przejęcie obejmuje spółkę zależną Nissana Automotive Energy Supply Corporation (AESC) i produkcję akumulatorów w Smyrna i Tennessee, należących do Nissana North America, a także działalność w Sunderland w Anglii, której właścicielem jest Nissan Motor Manufacturing.

Reklama

Envision kupi również japońskie fabryki akumulatorów i operacji produkcyjnych firmy Nissan, zlokalizowane w Oppama, Atsugi i Zama. „Transakcja pozwoli Nissanowi skoncentrować się na rozwoju i produkcji wiodących na rynku pojazdów elektrycznych”, powiedział Yasuhiro Yamauchi, główny dyrektor operacyjny firmy. Ruch ten jest zgodny z planem średniookresowym japońskiego producenta samochodów – „Nissan M.O.V.E. do 2022 r.”, który obejmuje cel sprzedaży 1 miliona pojazdów z napędem elektrycznym i zwiększenia przychodów o 30%.

NEC Corporation i jej całkowicie zależna spółka zajmująca się opracowywaniem i wytwarzaniem elektrod, NEC Energy Devices, posiadają 49% udziałów mniejszościowych w AESC, który został założony w celu opracowania zaawansowanych akumulatorów litowo-jonowych w 2007 roku. Aby dokończyć sprzedaż do Envision, Nissan najpierw będzie starał się przejąć pełną kontrolę nad AESC.

W zeszłym tygodniu NEC ogłosił zgodę na sprzedaż akcji AESC firmie Nissan i sprzedaż akcji NECED firmie Envision. Zgodnie z umową Nissan będzie posiadał udziały w kapitale w nowo utworzonej jednostce. Według Ravi Manghani, dyrektora ds. magazynowania energii w GTM Research, AESC w ostatnich latach stało się „dodatkiem” dla Nissana i NEC.

Jeśli się powiedzie, sprzedaż może stanowić dużą szansę dla AESC oraz dla Envision, które oprócz turbin wiatrowych oferuje również oprogramowanie do zarządzania energią i usługi w zakresie technologii energetycznych. Envision rozszerzył już swoją obecność na rynek w Stanach Zjednoczonych, a w zeszłym roku podjął współpracę z grupą amerykańskich firm technologicznych (m.in. z Microsoft i Accenture) w celu pracy nad cyfrowym oprogramowaniem energetycznym.

„Ta nowa umowa z Envision pokazuje, że ​​chińska firma wiatrowa jest atrakcyjnym graczem na rynku baterii EV, może nawet tchnąć nowe życie w aktywa AESC, jednocześnie uwalniając Nissana i NEC”, powiedział Manghani. „To interesujący zwrot wydarzeń dla AESC, który nie tak dawno temu był największym na świecie producentem akumulatorów EV”. Natomiast Lei Zhang, założyciel i dyrektor generalny firmy Envision, podkreślił, że zakup działalności związanej z bateriami rozszerzy działalność obu organizacji na rzecz „inteligentnego ekosystemu energetycznego”.

Umowa ma zostać zamknięta do marca 2019 r., czyli do czasu uzyskania zgody organów regulacyjnych.

źródło: greentechmedia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.