Naukowcy odkryli produkujące elektryczność bakterie

Bakterie żyjące w ekstremalnych warunkach (np. na dnie jezior czy oceanów, w kopalniach) ‘wynalazły’ sposób na oddychanie bez tlenu – w zamian produkują prąd elektryczny. Naukowcy już od lat starają wykorzystać te mikroorganizmy, np. do produkcji energii podczas oczyszczania ścieków. Niestety nie jest to takie proste – bakterie te są znacznie mniejsze niż np. komórki ssaków, a także wyjątkowo trudne w hodowli w warunkach laboratoryjnych.

Włókno węglowe pozwoli na magazynowanie energii w karoserii samochodu

Badanie przeprowadzone przez Chalmers University of Technology w Szwecji wykazało, że włókna węglowe mogą działać jako elektrody akumulatora. Otwiera to nowe możliwości dla baterii zintegrowanych z mechanicznymi częściami auta, w których włókno węglowe staje się częścią systemu energetycznego. Zastosowanie tego typu wielofunkcyjnego materiału może przyczynić się do znacznego zmniejszenia masy w samolotach i pojazdach przyszłości.

Chińska firma wiatrowa zamierza przejąć produkcję akumulatorów Nissana

Nissan Motor Co. sprzedaje swoją działalność w zakresie produkcji akumulatorów chińskiej gigantycznej elektrowni wiatrowej – Envision Group. Przejęcie obejmuje spółkę zależną Nissana Automotive Energy Supply Corporation (AESC) i produkcję akumulatorów w Smyrna i Tennessee, należących do Nissana North America, a także działalność w Sunderland w Anglii, której właścicielem jest Nissan Motor Manufacturing.

Rynek akumulatorów pojazdów elektrycznych wzrośnie do 4,2 miliarda dolarów do 2025 roku

Circular Energy Storage, londyńska grupa badawczo-konsultingowa, zapowiada wzrost wykorzystania zużytych akumulatorów pojazdów elektrycznych do systemów magazynowania energii. Ponieważ rynki systemów pamięci masowej i statycznych magazynów szybko rosną, akumulatory te mogą być przydatnym narzędziem do ciągłej optymalizacji kosztów.