Wydajny magazyn energii. Nowe osiągnięcie na skalę komercyjną

Wydajny magazyn energii. Nowe osiągnięcie na skalę komercyjną

Naukowcy znaleźli sposób na ulepszenie akumulatorów, służących do magazynowania energii. Mają być tańsze i dużo bardziej efektywne, niż dotychczas stosowane litowo-jonowe. Gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej to kluczowa kwestia związana z produkcją własnej energii z instalacji. Dlatego magazyny energii stają się coraz bardziej pożądanymi przez prosumentów, a ten sposób pozwala wykorzystać magazyn energii także w skali sieci.

Podcast

Dla prosumentów i dla dużej sieci

Najnowsze badania i eksperymenty nad magazynami energii powiodły się. Eksperci doszli do wniosku, że nowe akumulatory przepływowe mogą być efektywnie wykorzystywane w urządzeniach, które gromadzą duże ilości energii. Ich zaletą ma być zdolność długiego przechowywania energii elektrycznej, mają być tańsze nawet o jedną piątą ceny najczęściej używanych baterii, a także odznaczać się będą zerową emisją. Nowy patent otwiera drogę do magazynowania dużo większej ilości energii na dużą skalę.

Angielskie wejście

Naukowcy z WMG z University of Warwick, we współpracy z Imperial College London, znaleźli sposób na ulepszenie akumulatorów przepływowych. Technologia łączy elektrody węglowe z ekonomicznie pozyskiwanymi elektrolitami w postaci manganu lub siarki, które w ogromnych ilościach występują na Ziemi. Zastosowano metodę elektroforezy (EPD), a tym samym zwiększono trwałość i wydajność baterii. Eksperci twierdzą, że takie ulepszone akumulatory pozwolą magazynować energię przez długi czas, oszczędzając znaczną ilość pieniędzy i minimalizując wpływ na środowisko.

Całkowity koszt chemiczny akumulatora o przepływie hybrydowym ma wynieść dużo mniej, niż konkurencyjne systemy litowo-jonowe. Eksperci podkreślają unikatowy, elastyczny charakter nowego patentu – magazyny mogą być stosowane do przechowywanie energii elektrycznej, wytworzonej z dowolnego źródła energii odnawialnej – słonecznej oraz wiatrowej.

Nowe możliwości w sieci

Problemem widocznym w większej skali jest wykorzystanie i przechowywanie energii elektrycznej z niektórych źródeł energii odnawialnej na skalę krajową. Aby móc efektywnie dysponować energią i przechowywać ją przez wiele godzin, trzeba korzystać z kosztownych technologii. Rozwiązaniem miały być magazyny energii, wykorzystujące akumulator przepływowy Redox. Jednak koszty tego systemu są na razie znaczące i trudno wdrożyć je na większą skalę.

Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w artykule „Hybrid Redox Flow Cells with Enhanced Electrochemical Performance via Binderless and Electrophoretically Deposited Nitrogen-Domed Graphene on Carbon Paper Electrodes”. Dr Barun Chakrabarti, pracownik naukowy WMG na Uniwersytecie w Warwick i jeden z głównych autorów artykułu twierdzi, że ekonomiczne akumulatory przepływowe, zwiększają możliwości ich komercyjnego wykorzystywania w skali całej sieci.

Źródła energii odnawialnej oferują użytkownikom niezależność w dostawach energii elektrycznej. Połączenie własnej instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła i magazynem energii pozwala uzyskać maksymalne korzyści, jakie niosą za sobą źródła energii odnawialnej. 

źródło: Science Daily

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.