Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wydajny magazyn energii. Nowe osiągnięcie na skalę komercyjną

energy

Wydajny magazyn energii. Nowe osiągnięcie na skalę komercyjną

Naukowcy znaleźli sposób na ulepszenie akumulatorów, służących do magazynowania energii. Mają być tańsze i dużo bardziej efektywne, niż dotychczas stosowane litowo-jonowe. Gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej to kluczowa kwestia związana z produkcją własnej energii z instalacji. Dlatego magazyny energii stają się coraz bardziej pożądanymi przez prosumentów, a ten sposób pozwala wykorzystać magazyn energii także w skali sieci.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dla prosumentów i dla dużej sieci

Najnowsze badania i eksperymenty nad magazynami energii powiodły się. Eksperci doszli do wniosku, że nowe akumulatory przepływowe mogą być efektywnie wykorzystywane w urządzeniach, które gromadzą duże ilości energii. Ich zaletą ma być zdolność długiego przechowywania energii elektrycznej, mają być tańsze nawet o jedną piątą ceny najczęściej używanych baterii, a także odznaczać się będą zerową emisją. Nowy patent otwiera drogę do magazynowania dużo większej ilości energii na dużą skalę.

Angielskie wejście

Naukowcy z WMG z University of Warwick, we współpracy z Imperial College London, znaleźli sposób na ulepszenie akumulatorów przepływowych. Technologia łączy elektrody węglowe z ekonomicznie pozyskiwanymi elektrolitami w postaci manganu lub siarki, które w ogromnych ilościach występują na Ziemi. Zastosowano metodę elektroforezy (EPD), a tym samym zwiększono trwałość i wydajność baterii. Eksperci twierdzą, że takie ulepszone akumulatory pozwolą magazynować energię przez długi czas, oszczędzając znaczną ilość pieniędzy i minimalizując wpływ na środowisko.

Całkowity koszt chemiczny akumulatora o przepływie hybrydowym ma wynieść dużo mniej, niż konkurencyjne systemy litowo-jonowe. Eksperci podkreślają unikatowy, elastyczny charakter nowego patentu – magazyny mogą być stosowane do przechowywanie energii elektrycznej, wytworzonej z dowolnego źródła energii odnawialnej – słonecznej oraz wiatrowej.

Nowe możliwości w sieci

Problemem widocznym w większej skali jest wykorzystanie i przechowywanie energii elektrycznej z niektórych źródeł energii odnawialnej na skalę krajową. Aby móc efektywnie dysponować energią i przechowywać ją przez wiele godzin, trzeba korzystać z kosztownych technologii. Rozwiązaniem miały być magazyny energii, wykorzystujące akumulator przepływowy Redox. Jednak koszty tego systemu są na razie znaczące i trudno wdrożyć je na większą skalę.

Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w artykule „Hybrid Redox Flow Cells with Enhanced Electrochemical Performance via Binderless and Electrophoretically Deposited Nitrogen-Domed Graphene on Carbon Paper Electrodes”. Dr Barun Chakrabarti, pracownik naukowy WMG na Uniwersytecie w Warwick i jeden z głównych autorów artykułu twierdzi, że ekonomiczne akumulatory przepływowe, zwiększają możliwości ich komercyjnego wykorzystywania w skali całej sieci.

Źródła energii odnawialnej oferują użytkownikom niezależność w dostawach energii elektrycznej. Połączenie własnej instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła i magazynem energii pozwala uzyskać maksymalne korzyści, jakie niosą za sobą źródła energii odnawialnej. 

źródło: Science Daily

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.