Chińskie media informują, że zatwierdzono plan budowy superlinii transmisyjnej dedykowanej dla elektrowni „odnawialnych”. Budowa pierwszej linii wysokiego napięcia rozpocznie się już w drugiej połowie 2018 roku. Chiny w ten sposób chcą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Pekinowi zależy także na zwiększeniu międzyregionalnego handlu energią.
Linia przesyłowa prądu stałego o napięciu 800 kV będzie przechodziła przez 5 prowincji od płaskowyżu tybetańskiego Qinghai na północnym zachodzie kraju do prowincji Henan w środkowych Chinach. Długość linii będzie wynosiła około 1600 km.
„Energia odnawialna jest często wytwarzana w regionach zachodnich i północnych, które są daleko od miast i centrów przemysłowych zlokalizowanych w centralnych i wschodnich prowincjach Chin”, wyjaśnił Han Xiaoping, rzecznik prasowy China Energy Net Consulting.
Prowincja Qinghai słynie z korzystnych warunków dla rozwoju fotowoltaiki, zwłaszcza w obszarze miasta Golmud, gdzie w 2014 roku rozpoczęto budowę m.in. największej w kraju elektrowni solarnej o mocy 200 MW (więcej: Powstaną nowe elektrownie słoneczne w Chinach). Do końca 2017 roku w Qinghai wygenerowano w ramach OZE około 9,53 mln kW, co stanowi 37,5% miksu energetycznego prowincji.
Shu Yinbiao, przedstawiciel State Grid, poinformował, że linia energetyczna wykorzysta przewagę Qinghai w czystych zasobach energetycznych do modernizacji infrastruktury przemysłowej i energetycznej oraz wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Henan. Celem państwowego podmiotu jest realizowanie reform w sektorze energetycznym Chin, w tym systematycznie rozszerzanie sieci dystrybucyjnej.
Źródło: China Daily, Ecns.cn
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.