Chiny znoszą obligatoryjne testy kosmetyków na zwierzętach

Po wielu miesiącach nacisków ze strony aktywistów, Chiny zmieniają swoje regulacje dotyczące przemysłu kosmetycznego. Nowe prawo, które normuje metody testowania produktów kosmetycznych ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Przełomowe regulacje

Chińskie władze poparły projekt Institute for In Vitro Sciences, który przedstawia dziewięć technik testowania preparatów bez udziału zwierząt. 

– Od 1 stycznia 2021 roku, importowane do Chin “kosmetyki zwykłe”, czyli przeznaczone do pielęgnacji oraz makijażu, takie jak szampon, róż, tusz do rzęs i perfumy, nie będą poddawane testom na zwierzętach w celu sprawdzenia, czy nie działają drażniąco na skórę i oczy – mówi przedstawiciel Humane Society International, organizacji zajmującej się prawami zwierząt. 

Wyjątek dla niektórych produktów

Obligatoryjnym testom na zwierzętach ciągle podlegać będą sprowadzane zza granicy “kosmetyki funkcjonalne”, takie jak farba do włosów, krem z filtrem UV i produkty wybielające. 

Nowe prawo nie znosi również możliwości testowania na zwierzętach artykułów obecnych już na rynku. Taka procedura odbywa się, gdy zgłoszone zostają niepokojące skutki uboczne stosowania wyrobu. Mimo, iż przedstawiono inne nieinwazyjne metody sprawdzenia bezpieczeństwa kosmetyków, władze w Pekinie uznały testy na zwierzętach jako jedną z nich. 

Pierwszy krok na drodze do zmiany

Humane Society International zaznacza, że wdrożenie zakazu testowania na zwierzętach produktów wprowadzonych do obrotu jest konieczne, aby zagraniczne przedsiębiorstwa oferujące na chińskim rynku “kosmetyki zwykłe” mogły być uznane za “wolne od okrucieństwa”. Fundacja podkreśla jednak, że przyjęte regulacje są dużym krokiem ku całkowitej eliminacji testów na żywych stworzeniach w Chinach. 

Źródło: crueltyfreekitty.com