Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny zwiększają wydobycie węgla. Czy osiągną cele klimatyczne?

Chiny zwiększają wydobycie węgla. Czy osiągną cele klimatyczne?

Produkcja węgla wzrosła w Chinach o 4,4% we wrześniu 2024 roku, osiągając 414,46 mln ton, co jest najwyższym poziomem od 2023 roku. Chiny, mimo początkowych zapewnień o zmniejszeniu udziału węgla w miksie energetycznym, pozostają jego największym producentem na świecie. 

Reklama

Chiny bojkotują politykę klimatyczną UE?

– Świat wydobywa coraz więcej węgla. Wystarczy spojrzeć na Chiny, czy też na Indie, które chcą zwiększyć wydobycie do 1,58 miliarda ton do 2030 roku – wskazuje w rozmowie z portalem WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Chińska produkcja energii cieplnej poprzez spalanie węgla wyniosła 545,1 mld kWh we wrześniu, wzrastając o 8,9% w skali roku. Spadło z kolei wydobycie węgla koksowego – o 1,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Analitycy zauważają, że nie są to optymistyczne dane, szczególnie w kontekście założeń klimatycznych.

– Same Chiny wydobyły w 2023 roku 4 mld 660 mln ton węgla, czyli tyle, ile wydobyła Polska do dziś od czasu, kiedy I sekretarzem KC PZPR był Edward Gierek – zauważył Sławomir Wołyniec, prezes zarządu spółek V-Project SA, Grupa Altum i EC Będzin Wytwarzanie.

Wraz z wydobyciem węgla rośnie również emisja CO2 w Chinach, która zwiększa się o około 4,7% z roku na rok. Model wzrostu gospodarczego w Chinach, zarówno w trakcie, jak i po pandemii Covid-19, był wysoce energochłonny, co pozostaje w rozbieżności z zobowiązaniami klimatycznymi kraju, zaktualizowanymi w 2021 roku. 

Węgiel to krok na drodze do bezemisyjności?

Nadzieję na zmianę polityki energetycznej można wiązać z pojawiającymi się inwestycjami w OZE. Chiny obecnie wyprzedzają resztę świata w instalowaniu nowych mocy słonecznych i wiatrowych. Zgodnie z lipcowym raportem Global Energy Monitor (GEM), Chiny mają obecnie w budowie 339 GW energii słonecznej i wiatrowej, czyli więcej niż reszta świata razem wzięta. Liczba ta nie obejmuje paneli dachowych i innych małych instalacji słonecznych, które stanowiły około 40% nowej mocy słonecznej.

Jednak dalszy spadek produkcji CO2 zależy od tego, co Chiny zrobią z nowymi elektrowniami węglowymi, które mogą pozostać w eksploatacji przez dziesięciolecia. W zeszłym roku kraj zbudował kopalnie o łącznej mocy 44 GW, co stanowi dwie trzecie całej mocy węglowej na świecie. Kolejne 140 GW jest w budowie, a jeszcze więcej w planach na kolejne lata. Według oficjalnych oświadczeń, energia nieodnawialna ma pełnić funkcję rezerwy dla OZE. 

– Węgla nie można porzucić szybko ani łatwo – tłumaczy analityk GEM Aiqun Yu. Częściowo dlatego, że firmy energetyczne chcą eksploatować swoje nowe elektrownie na tyle, aby uzyskać zwrot z inwestycji. Sektor węglowy jest również głównym pracodawcą. Takie obawy sprawiły, że rząd „próbuje znaleźć ścieżkę przetrwania węgla w perspektywie długoterminowej – mówi Yu.

Zobacz też: Ciepło bez węgla będzie kosztowało nas nawet pół biliona złotych

Źródła: science.org, iea.org

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.