Chorwacja podniesie opłaty motywacyjne dla OZE

Chorwacja podniesie opłaty motywacyjne dla producentów zielonej energii, by zwiększyć ich udział w mikście energetycznym. Ubocznym skutkiem tego działania będzie nieznaczny wzrost rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Średni miesięczny rachunek za energię elektryczną będzie wyższy o 22,90 kun (ok. 13 zł – dop. KK). Jest to pierwsza tego rodzaju korekta dla produkcji ze źródeł odnawialnych w ciągu ostatnich czterech lat – powiedział chorwacki Minister Ochrony Środowiska i Energii, Tomislav Ćorić.

Premier Andrej Plenković oświadczył, że wzrost cen dla konsumentów jest wynikiem wcześniejszych zobowiązań, w tym m.in. promowania wykorzystania zielonych źródeł energii. Warty odnotowania jest również fakt, że Chorwacja wypełniła już swój cel związany z odpowiednim, procentowym udziałem OZE w krajowym mikście, wyznaczonym do 2020 roku.  Już w 2015 roku wyniósł on 29%, co stanowi wynik spełniający z naddatkiem unijne zobowiązania – wymagają one przekroczenia 27%-owego udziału OZE jeszcze do 2030 roku, choć spekuluje się, że w przyszłości będzie to nawet 30%.

Tak dobre rezultaty Chorwacja zawdzięcza przede wszystkim elektrowniom wodnym.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Zanieczyszczone powietrze zmniejsza efektywność fotowoltaiki

Następny artykuł

Przetarg na elektryczne autobusy dla Szczecinka

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,