Zanieczyszczone powietrze zmniejsza efektywność fotowoltaiki

Szczeciński zakład wodociągów buduje farmę PV

Energia uzyskiwana ze słońca jest szczególnie popularna w Polsce, z uwagi na powszechność wykorzystywania paneli PV w gospodarstwach domowych. Choć nasłonecznienie nie należy w naszym kraju do najwyższych, to osoby korzystające z fotowoltaiki mogą cieszyć się sporą efektywnością swoich instalacji. Ich powody do radości byłyby jeszcze większe, gdyby nie zanieczyszczone powietrze – a przynajmniej tak twierdzą naukowcy, badający działanie solarów w Indiach.

Grupa amerykańskich oraz indyjskich badaczy prześledziła, jaka zmienia się ilość energii możliwej do uzyskania z instalacji fotowoltaicznej w miejscach cechujących się silnie zanieczyszczonym powietrzem. Ich wnioski są zatrważające: przez smog oraz tego typu skażenia, efektywność paneli zmniejsza się o niemal 25%, w porównaniu do wyników badań przeprowadzonych w czystszych warunkach.

Uczeni odkryli, że opadanie mikropyłków na panele fotowoltaiczne powoduje znaczące pogorszenie efektywności tych urządzeń. Największymi winowajcami są pyłki PM2.5 oraz PM10, które według badań powodują utratę aż 3900 MW wśród instalacji fotowoltaicznych na terenie samych tylko Indii.

Wyniki tego badania można przyłożyć także do sytuacji Polski, która ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. W takim wypadku walka ze smogiem nie tylko wpływałaby na poprawę naszego zdrowia, ale także zwiększyłaby ilość generowanej w naszym kraju czystej energii.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Zadebiutował nowy Nissan Leaf

Następny artykuł

Chorwacja podniesie opłaty motywacyjne dla OZE

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,