Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chroń owady zapylające w swoim otoczeniu!

Chroń owady zapylające w swoim otoczeniu!

By chronić owady zapylające, nie trzeba być pszczelarzem. Każdy może się przyczynić do zachowania bioróżnorodności. Wystarczy kilka prostych czynności, aby zapewnić tym pożytecznym owadom dostęp do pokarmu i schronienia.

Reklama

Miejsca  przyjazne owadom

Posadzenie w ogrodzie lub w doniczkach na balkonie roślin atrakcyjnych dla owadów i kwitnących w różnych okresach sprawi, że będą one miały stały dostęp do pokarmu. Ważne jest, aby zadbać o różnorodność gatunkową. Wybór jest ogromny –  od ziół przez barwne wonne kwiaty, krzewy ozdobne i drzewa owocowe. Dzięki temu, gdy część roślin przekwitnie, owady nie pozostaną bez pożywienia.

Naturalne siedliska dzikich gatunków

Suche gałęzie, liście czy trawy stanowią doskonałe miejsce do życia dla owadów zapylających. Spalanie tych pozostałości roślinnych zabija zimujące osobniki, podobnie dzieje się w przypadku wypalania traw. Najlepiej więc stworzyć kompostownik przeznaczony na odpady zielone, który będzie domem dla wielu organizmów żywych, a nam da naturalny nawóz.

Ekologiczne środki ochrony roślin

Niewłaściwe stosowanie chemicznych pestycydów może być zabójcze dla owadów. Lepiej więc wybrać łagodne lub naturalne środki, które mają wybiórcze działanie i nie szkodzą pożytecznym zapylaczom.

Hotele dla owadów

Budowa lub zakup domków dla owadów niesie za sobą ogromne korzyści, zarówno dla zapylaczy, jak i dla właścicieli ogródków. Dzięki takim budowlom owady mają schronienie, a właściciele dorodne zbiory. Domki różnią się budową, mogą być wielogatunkowe lub przystosowane tylko dla konkretnego gatunku. Dobrym sposobem na przyciągnięcie dzikich owadów do ogrodu są też proste wiązki ze słomy czy trzciny umieszczone w zabezpieczonym od wiatru i deszczu miejscu.

Ten artykuł pochodzi z serii „Wielki Dzień Pszczół”. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.