Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ciepła zima zagrożeniem dla pszczół

Ciepła zima zagrożeniem dla pszczół

Coraz wyższe temperatury w okresie zimowym zaburzają cykl życia pszczół. Zdezorientowane panującą aurą owady wylatują z uli. Nie tylko narażają się na zamarznięcie, ale nawet po powrocie do ula, stają się bardziej podatne na choroby.

Reklama

Pszczoły są owadami, których ciała muszą być utrzymywane w temperaturze powyżej 8 stopni Celsjusza. Pojedyncze zapylacze nie przetrwałyby zimy, jednak dzięki zwartej grupie w ulu mogą zbić się w tzw. kłąb zimowy utrzymujący temperaturę w wysokości 33 stopni Celsjusza. Wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz ula, pszczoły podwyższają ją lub obniżają w jego wnętrzu.

O tej porze roku pszczoły powinny więc zapadać w płytki letarg. Niestety dzieje się inaczej – wysokie temperatury panujące w Polsce ogłupiają owady, zaburzając ich roczny rytm. W konsekwencji zdezorientowane opuszczają ule.

Pszczoły są pobudzone, rozwijają się, konsumują więcej miodu, przez to niestety zapychają swój układ pokarmowy i są bardziej podatne na wszystkie choroby – mówi pszczelarz Krzysztof Tokajuk.

W sytuacji gdy następuje gwałtowne ochłodzenie, pszczoły znajdujące się poza ulem drętwieją, co w efekcie prowadzi do ich śmierci. Pszczelarzom dotąd nie udało się znaleźć jeszcze skutecznego sposobu, by w coraz częściej pojawiających się ciepłych okresach zimy, zapobiegać opuszczaniu uli przez pszczoły.

źródło zdjęcia: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.