Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy „Karny Kopciuch” stanie się batem na trucicieli powietrza?

Czy „Karny Kopciuch” stanie się batem na trucicieli powietrza?

Sezon zimowy to czas, w którym wyjątkowo mocno nasilają się zanieczyszczenie powietrza. Aby ukrócić proceder opalania domostw śmieciami, mieszkańcy Rybnika postanowili nie czekać na działania urzędników i wziąć sprawy we własne ręce. Tak oto powołano do życia akcję „Karny Kopciuch za trucie sąsiadów”.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Działania w ramach „Karnego Kopciucha” prowadzone są trzyetapowo. Pierwszym krokiem jest edukacja:pod adres domostwa zgłoszonego jako emiter szkodliwych dymów wysyłane są materiały poświęcone wpływowi smogu na zdrowie i życie, a także informacje o sposobach pozyskania dofinansowania na zmianę źródła ciepła. Jeśli ta metoda zawiedzie, czas na krok drugi, czyli kontrolę ze strony uprawnionej do tego jednostki (straży miejskiej bądź urzędu gminy). Wyniki kontroli są później weryfikowane. Jeżeli i ten sposób nie przyniesie spodziewanych rezultatów, następuje etap trzeci: przeciwko trucicielowi zostaje wszczęta procedura administracyjna przymuszająca go do wymiany źródła ciepła. Dodatkowo taki obywatel zostaje napiętnowany: adres jego posesji zostaje umieszczony na mapie kopciuchów.

Nie ma obecnie w Rybniku, na Śląsku i w wielu innych miejscach w Polsce ważniejszej sprawy niż walka o czyste powietrze. Każdy dzień wdychania smogu to skracanie życia i narażanie zdrowia, zwłaszcza dzieci. Dlatego postanowiliśmy stanąć po stronie tych, którzy to rozumieją, podjęli wysiłek, wzięli kredyty i zainwestowali w ekologiczne źródła ciepła. Sytuacja, że ci ludzie są zatruwani przez swoich sąsiadów, którzy za nic mają ekologię, jest po prostu nie fair – komentuje Wacław Wrana, redaktor naczelny grupy medialnej tuPolska, inicjatorki akcji „Karny Kopciuch”, cytowany przez portal Rybnik.com.pl.

Akcja wzbudziła szerokie zainteresowanie wśród okolicznych mieszkańców. Bardzo szybko pojawiły się też jej rezultaty: w ciągu tygodnia od rozpoczęcia działalności „Karnego Kopciucha” zgłoszono do skontrolowania aż 120 gospodarstw domowych, które podejrzewa się o spalanie śmieci. Wezwania do zaprzestania zatruwania powietrza wraz z odpowiednimi materiałami edukacyjnymi zostały już wysłane do zgłoszonych mieszkańców takich miejscowości, jak Rybnik, Wrocław, Mysłowice, Bydgoszcz, Katowice, Opole oraz Suwałki. 

Bezpłatne naklejki z napisem „Karny Kopciuch”, służące do piętnowania szkodliwych zachowań, można odebrać w Rybniku w siedzibie organizatorów akcji. Naklejkę można też pobrać (do samodzielnego wydruku) ze strony internetowej https://www.karnykopciuch.pl/.

fot. główne: karnykopciuch.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.