Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co Polki i Polacy myślą o wykorzystywaniu technologii w walce o czyste środowisko

Co Polki i Polacy myślą o wykorzystywaniu technologii w walce o czyste środowisko

Odnawialne źródła energii z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym sposobem pozyskiwania energii. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. W listopadzie w Polsce wyprodukowano 15 165,6 GWh energii elektrycznej, z czego 15% zapewniły OZE (2 301,6 GWh). Co na temat OZE i technologii dla klimatu myślą Polacy? Agencja SW Research zapytała o to w 4 edycji „EKObarometru”.

BANER MOBILEB1
Reklama

Potrzebujemy więcej energii

Prawie 1/3 Polaków twierdzi, że w porównaniu do sytuacji sprzed 5 lat wzrosło ich zapotrzebowanie na energię.

image

Popyt ten może wiązać się z próbą chęci wykorzystywania alternatywnych źródeł energii takich jak OZE. Jednak zdaniem większości badanych obecna polityka nie sprzyja jej rozwojowi. Dodatkowo wśród Polaków pojawiają się również obawy związane ze wzrostem cen energii w ramach produkowania energii z OZE (60%). Zdaniem badanych, koszt wyprodukowania prądu z odnawialnych źródeł energii jest w Polsce większy niż tradycyjnymi metodami (32%).

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Zaczynając od kosztów produkcji energii elektrycznej to 32% z nas uważa, że wyprodukowanie prądu z OZE jest droższe niż tradycyjnymi metodami. To o 10% mniej niż 10 lat temu. Spadła też liczba osób, które za niewystarczający rozwój OZE obwinia rząd. W 2013 roku było to 80%, a obecnie to 64,7%. Wynik lepszy o ponad 15 punktów procentowych, chociaż nie będziemy ukrywać, że biorąc pod uwagę sukces takich programów jak Mój Prąd lub Czyste Powietrze spodziewaliśmy się jeszcze lepszego wyniku – komentuje Łukasz Czekała, CEO, Optimal Energy.

Polacy zorientowani w OZE

Na zainteresowanie Polaków kwestiami ekologicznymi może wskazywać, fakt, że jedynie 5% nie słyszało o żadnym sposobie wytwarzania energii wykorzystującej odnawialne źródła energii. Polakom najbardziej znane są energia słoneczna (83%) oraz energia wiatrowa (80%). Z kolei do najmniej rozpoznawalnych należą biomasa (43%), energia wody (45%) oraz energia geotermalna (48%).

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
image 1

Ponad połowa Polaków ma pozytywny stosunek do wykorzystywania technologii w walce o czyste środowisko. Główne dziedziny, w których zauważa się potrzebę ich wykorzystania to wytwarzanie zielonej energii (42%), oczyszczanie powietrza (38%) oraz produkcja z recyklingu (36%).

image 2

Dyskusja dotycząca zmian klimatycznych nabrała ogromnego znaczenia przez ostatnie lata, a technologie wskazywane są jako główne narzędzie do rozwiązania palących problemów środowiskowych. Ponad połowa respondentów badania SW RESEARCH ma pozytywny stosunek w sprawie wykorzystywania technologii w walce o czyste środowisko. Respondenci wskazują, że technologia jest również niezbędna w oczyszczaniu powietrza, produkcji z recyklingu czy uzdatniania wodyzauważa Przemysław Pająk, Redaktor Naczelny serwisu Spider’s Web

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.