Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co zrobić gdy spotkasz niedźwiedzia i jak tego uniknąć?

Co zrobić gdy spotkasz niedźwiedzia i jak tego uniknąć?

Czułe zdrobnienie “miś” przy faktycznym spotkaniu niedźwiedzia może okazać się zwodnicze. To niebezpieczne i odważne zwierzęta, które wraz z początkiem wiosny zaczęły opuszczać swoje zimowe schronienia. Jak powinieneś się zachować, gdy spotkasz je na swojej drodze?

Reklama

Rośnie szansa spotkania niedźwiedzia

Okres zimowy, tj. od grudnia do końca marca, niedźwiedzie spędzają w gawrze. Jest to, najprościej mówiąc, legowisko umiejscowione w niedostępnym i ukrytym miejscu, na przykład w jaskini, w którym zwierzęta te bezpiecznie “przesypiają” zimę. Pomiędzy końcem marca a początkiem kwietnia budzą się, opuszczając swoje kryjówki i szukając pożywienia. Najczęściej stanowią je młoda, kwitnąca roślinność, a także padłe zwierzęta, takie jak jelenie – niedźwiedzie są bowiem wszystkożerne, a ich dieta dostosowuje się do sezonów.

W podobnym okresie, wraz ze wzrostem temperatury, zaczynamy coraz chętniej podróżować i odwiedzać tereny górskie. Prawdopodobieństwo, że napotkamy na swojej drodze niedźwiedzia, wzrasta. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 100 takich osobników. W Tatrach jest ich obecnie ok. 50–60, z czego po polskiej stronie stale przebywa kilkanaście sztuk. 

W internecie pojawia się coraz więcej filmów relacjonujących spotkania z tymi fascynującymi istotami. Napotkanie ich na swojej drodze nie jest pewne, ale zdecydowanie możliwe. Co wtedy zrobić i jak się zachować?

Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia?

Przede wszystkim – nie ulegaj panice. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, niedźwiedź, jeżeli tylko może, schodzi człowiekowi z drogi. Zachowaj zatem spokój i oddal się powoli. Pamiętaj, aby nie uciekać! I pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia, nawet jeżeli kusi Cię zrobienie mu zapewne niepowtarzalnego zdjęcia. Nie ryzykuj, to może tylko zdenerwować tego nawet czterystukilogramowego mieszkańca Tatr. W przypadku bliskiego kontaktu, wbrew internetowym poradom, nie zrzucaj też swojego plecaka, który być może na moment odwróci uwagę niedźwiedzia, ale prawdopodobnie nie na tyle długo, byś zdążył uciec. W dodatku, w trakcie ewentualnej bliskiej konfrontacji, może on uchronić Twoje plecy przed pazurami lub zębami.

Poza tym: podczas górskich wędrówek poruszaj się tylko wyznaczonymi szlakami, najlepiej w grupie. Nie wychodź po zmroku, zachowuj się cicho, nie śmieć i nie zostawiaj jedzenia wydającego woń w samochodzie, nawet jeżeli jest on zamknięty. Zapach może zwabić niedźwiedzia, a nierzadkie są przypadki samodzielnego otwarcia takiego pojazdu przez zwierzę. 

Robert Balog Pixabay
Fot.: Robert Balog, Pixabay

Niedźwiedzie na Słowacji spotykane w miastach

W ostatnim czasie niemałe przerażenie wśród polskich i słowackich czytelników wywołuje pojawianie się tych ssaków na terenach zamieszkałych przez ludzi. W ubiegłym tygodniu tylko w trakcie 48 godzin odnotowano aż dwa przypadki bezpośrednich ataków. W połowie marca niedźwiedź brunatny biegał po centrum Liptowskiego Mikułasza (miasto na Słowacji), gdzie mocno zranił pięć osób. 

Władze krajowe naszego południowego sąsiada powołują się na wyliczenia, które wskazują jasno, że w ciągu 2023 roku miało miejsce dokładnie 12 tego typu zdarzeń. Natomiast do końca marca 2024 roku było ich już aż 9. Być może w niedalekiej przyszłości przepisy zakazujące strzelania w stronę tych zwierząt ulegną liberalizacji. Taki projekt ustawy znalazł się już nawet w słowackim parlamencie. 

Źródła: tpn.pl, tvn24.pl

Fot.: Alexa, Pixabay

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.