Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Seniorki wygrały w Strasburgu! Czy bierność rządu ws. katastrofy klimatycznej narusza prawa człowieka?

Seniorki wygrały w Strasburgu! Czy bierność rządu ws. katastrofy klimatycznej narusza prawa człowieka?

Grupa seniorek wygrała proces, który wytoczyła Szwajcarii. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Szwajcaria nie zrobiła wystarczająco wiele, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. To przełomowy wyrok, w dodatku nie można się od niego odwołać. Co to dla nas oznacza?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pozwały Szwajcarię za…

Grupa kobiet po 70. roku życia postanowiła pozwać swój kraj za niewystarczające wysiłki, które ten włożył w zwalczenie katastrofy klimatycznej. Aktywistki zgłosiły się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w przeszłości rozpatrywał już tego rodzaju sprawy – zawsze z wynikiem negatywnym dla pozywających. W trakcie jednej z nich sześciu Portugalczyków zgłosiło aż 32 europejskie kraje za bierność w sprawie zmian klimatu. Trybunał nie przychylił się wówczas do ich oskarżenia. 

Tym razem jednak udało się zwyciężyć grupie seniorek.

– Nadal nie możemy w to uwierzyć. Ciągle pytamy naszych prawników: Czy to prawda? Mówią nam, że to najwięcej, co można było osiągnąć. Największe możliwe zwycięstwo – skomentowała Rosmarie Wydler-Waelti, jedna z liderek grupy. 

Kobiety w swoim pozwie zwróciły uwagę na dwie kwestie: wiek oraz płeć. Uzasadnienie pozwu oparły między innymi na byciu narażonym na śmierć podczas fali upałów, która jest jednym ze skutków postępujących zmian klimatycznych. W ich ocenie Szwajcaria nie wykonała wystarczająco wiele, aby walczyć z kryzysem klimatycznym, przy tym narażając  nie tylko ich zdrowie, ale i życie. Na potwierdzenie swoich słów, powódki przytoczyły raport Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu, z którego wynika jasno, że ​​to kobiety i osoby starsze należą do osób o najwyższym ryzyku śmierci spowodowanej temperaturą podczas fal upałów.

ETPCz orzekł, że Szwajcaria naruszyła artykuł 8 Konwencji i zwrócił uwagę na występowanie luk w procesie wprowadzania przez władze odpowiednich krajowych ram regulacyjnych, m.in. brak określenia ilościowego, poprzez budżet węglowy lub w inny sposób, krajowych ograniczeń emisji gazów cieplarnianych – donosi Reuters.

soze aktualne zdjecie portal 1800x900 2024 04 11T121704.448 1
Fot.: © Miriam Künzli / Greenpeace

Tu nie chodzi o pieniądze

Warto podkreślić, że Szwajcarki nie pozwały swojego kraju w celu finansowego wzbogacenia się. Ich krucjata miała w efekcie niejako przymusić państwa do większego zaangażowania na rzecz ograniczenia emisji. Zapowiada się, że w przypadku tego kraju, mogą osiągnąć zamierzony efekt.

– Wspólnie z zainteresowanymi władzami przeanalizujemy teraz obszerny wyrok i dokonamy przeglądu środków, jakie Szwajcaria podejmie w przyszłości – odniósł się do sprawy szwajcarski Federalny Urząd Sprawiedliwości.

Dlaczego wyrok jest przełomem?

Historyczny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest kluczowy ze względu na kilka spraw. Przede wszystkim, to pierwsze w historii takie orzeczenie i może stanowić punkt odniesienia dla kolejnych. Po drugie, jest jasnym sygnałem dla państw, że bierność wobec zmian klimatycznych może zostać ukarana. Po trzecie, daje realny przykład Europejczykom, że mogą walczyć o swoje racje, mogą wywierać realny wpływ na rządy krajów, w których żyją, a ich głos ma znaczenie. 

– Oczekujemy, że to orzeczenie wywrze wpływ na działania klimatyczne i spory klimatyczne w Europie i daleko poza nią. Orzeczenie to wzmacnia kluczową rolę sądów – zarówno międzynarodowych, jak i krajowych – w egzekwowaniu od rządów ich prawnych obowiązków w zakresie ochrony praw człowieka przed szkodami dla środowiska – powiedział Joie Chowdhury, starszy prawnik w Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska.

Źródło: reuters.com

Fot.: © Miriam Künzli / Greenpeace

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.