Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 62 stopnie Celsjusza – tyle w niedzielę wyniosła temperatura w Brazylii!

Ponad 62 stopnie Celsjusza – tyle w niedzielę wyniosła temperatura w Brazylii!

Ponad 62 stopnie Celsjusza odnotowała stacja pomiarowa w Rio de Janeiro (Brazylia). To najwyższy wynik odnotowany od 2014 roku w tym mieście.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ponad 60 stopni!

Rekord temperatury padł w Rio de Janeiro, drugim pod względem wielkości mieście Brazylii i istotnym miejscu turystycznym położonym nad Oceanem Atlantyckim. Stacja pomiarowa Guaratiba wskazała w niedzielę, o godzinie 9:55, aż 62,3 stopnie Celsjusza! To temperatura odczuwalna.

To nie koniec tych szokujących wiadomości. Dzień wcześniej, czyli w sobotę, 16 marca 2024 roku, temperatura również nie szczędziła mieszkańców światowej stolicy karnawału. Ta sama stacja pomiarowa zanotowała wówczas 60,1 stopni Celsjusza.

8136102013 bd5a9ecb31 o
Fot.: flickr.com/miguelangelpulidoj

Poprzedni rekord został pobity

Zmiany klimatu są faktem, a wzrastające temperatury powoli przestają nas dziwić. Tak wysokich wartości jednak jeszcze nie odnotowano. Władze miasta ostrzegają mieszkańców przed przebywaniem na zewnątrz, a zaznaczmy, że Rio de Janeiro to drugie pod względem wielkości miasto w Brazylii. Liczy ponad 6,748 miliona ludzi – to stan na 2020 rok. Jak można się domyślić, plaże, takie jak słynna Copacabana (na zdjęciu wyżej) oraz Ipanema, są wręcz oblegane.

Poprzedni rekord temperatury padł w listopadzie 2023 roku. Wtedy temperatura odczuwalna wyniosła 59,7 st. C. 

Drastyczne skutki zmian klimatu

W ostatnim czasie informowaliśmy o 100% wilgotności powietrza w Hong Kongu. Woda w domach mieszkańców tego chińskiego miasta praktycznie wylewała się ze ścian. To efekt między innymi wysokich temperatur powietrza, które nadciągnęło do Chin znad morza. 

Tymczasem władze Rio de Janeiro już ostrzegają przed spodziewaną, dużą wilgotnością. Prognozuje się, że temperatura może obniżyć się dopiero końcem tygodnia. 

To jednak nie koniec zadziwiających wieści znad oceanu. Agencja meteorologiczna MetSul poinformowała, że już jutro, w czwartek, przez południową Brazylię przejdzie zimny front atmosferyczny. Towarzyszyć mu będą ulewne opady deszczu, burze z dużą ilością wyładowań atmosferycznych i silne porywy wiatru. 

Źródło: metsul.com, interia.pl

Fot.: canva.com/@pexels/@gettyimagespro

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.