Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Olbrzymia pompa ciepła w Berlinie. Ogrzeje domy dzięki… ściekom

Olbrzymia pompa ciepła w Berlinie. Ogrzeje domy dzięki... ściekom

Olbrzymia pompa ciepła w Berlinie. Ogrzeje domy dzięki… ściekom

W położonej na zachodnich obrzeżach Berlina elektrowni Reuter West rozpoczął się montaż wielkiej pompy ciepła o łącznej mocy 75 MW. Pracami zajmie się szwedzka firma Vattenfall, a cały projekt jest elementem strategii dekarbonizacyjnej miasta. Nowa instalacja zapewni ciepło dla 45 000 gospodarstw domowych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Źródła ciepła są wszędzie. Berlińska wielkoskalowa pompa wykorzysta jedno z nich

Nowe źródło ogrzewania formalnie będzie czterema pompami ciepła o łącznej mocy 75 MW. Urządzenia wyprodukowane przez Siemensa będą znajdować się na terenie elektrowni Reuter West. Ta technologia jest coraz chętniej używana w ciepłownictwie, również tym konsumenckim – wiemy, że niejeden nasz czytelnik ma w swoim domu zamontowaną pompę ciepła. Wielkoskalowy sprzęt tego typu może również posłużyć do ogrzewania więcej niż jednego gospodarstwa domowego.

– Ta wielka pompa ciepła pozwala nam sięgnąć do źródła energii, które do tej pory raczej nie było używane, aby ogrzać nasze miasta – mówił minister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec, Robert Habeck, podczas uroczystego rozpoczęcia budowy.

O jakich źródłach mówi Habeck? W miastach marnuje się mnóstwo ciepła, które ulatnia się z systemów kolei podziemnej, pomieszczeń z serwerami czy systemów kanalizacyjnych. Coraz śmielej mówi się o tym, że samorządy powinny to ciepło odzyskiwać. Na początku lutego duńska firma Danfoss podpisała w tej sprawie strategiczne partnerstwo z władzami Warszawy. Duńczycy chcą pomóc pompować do domów Polaków ciepło ze stołecznego metra. Rocznie z tego źródła ucieka go nawet 62 GWh. Więcej o wspólnych planach Danfossa i stołecznego ratusza pisaliśmy tu:

Olbrzymia inwestycja w Berlinie. Miasto dąży do zeroemisyjności

Nowa inwestycja w Berlinie nie zrobi co prawda użytku z tamtejszego metra, ale sięgnie po inne źródło – wielkoskalowa pompa ciepła będzie wydobywać ciepło ze… ścieków. Chodzi tu o tak zwane ciepło resztkowe. Zjawisko to zna każdy, kto korzysta z elektrycznych płyt grzewczych – palnik po jego wyłączeniu jeszcze przez jakiś czas pozostaje ciepły. Temperatura tego typu utrzymuje się również w innych miejscach, na przykład w ściekach, chociażby w formie ciepłej wody, której używamy, a która potem wędruje do kanalizacji.

Berlińskie pompy podłączone będą do systemu pobliskiej oczyszczalni ścieków Ruhleben. Ciepło z odpadów kanalizacyjnych trafi do systemu, który wzmocni je i przekaże do miejskiej sieci grzewczej. Dzięki tej ekologicznej metodzie poziom emisji miasta spadnie tak, jakby z ulic zniknęło 36 000 samochodów.

Władze Berlina planują do 2040 roku generować jedną piątą ciepła w mieście za pomocą wielkoskalowych pomp ciepła. Miasto ma stać się do tego czasu neutralne klimatycznie. Montaż instalacji w Reuter West będzie kosztował stolicę Niemiec ok. 200 milionów euro, prace zakończą się w 2028 roku. Firma Vattenfall, która jest odpowiedzialna za inwestycję, niedawno sprzedała miastu wszystkie swoje ciepłownie na terenie Berlina za kwotę 1,6 miliarda euro.

– Czytaj także: Problemy z pompami ciepła – dlaczego przeglądy i gwarancja są takie ważne?

Źródła: cleanenergywire.org, theprogressplaybook.com, linkedin.com/in/karimamin

Fot. Canva (Jordi C; Artur Nichiporenko)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.