Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

275 tys. Polaków ogrzeje domy ciepłem z warszawskiego metra? Polsko-duńska współpraca

275 tys. Polaków ogrzeje domy ciepłem z warszawskiego metra? Polsko-duńska współpraca

W czwartek, 1 lutego 2024 roku, podczas wizyty króla Danii w Polsce, firma Danfoss nawiązała strategiczne partnerstwo m.in. z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Czy da się wykorzystać ciepło odpadowe z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków? Te możliwości zostaną zbadane w pierwszym kroku tego przedsięwzięcia.

BANER MOBILEB1
Reklama

Warszawa miastem-pionierem

W dniach 31 stycznia – 2 lutego nowo wybrany król Danii, Fryderyk X, wraz z przedstawicielami rządu oraz ponad pięćdziesięciu duńskich firm odwiedził dwa polskie miasta – Szczecin i Warszawę, o czym więcej pisaliśmy tu: Nowy król Danii wybiera się do Polski. Cel? Zielona energia na Bałtyku. 

Co ciekawe, była to pierwsza wizyta zagraniczna władcy Królestwa Danii. Główny temat rozmów monarchy z przedstawicielami polskich władz stanowiła kwestia efektywności energetycznej. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Warszawa została wytypowana spośród stu europejskich miast-pionierów, które będą uczestniczyć w Misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. Udział w misji da stolicy możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań dla najważniejszych problemów dotyczących ochrony klimatu, a podpisane porozumienie jest ważnym krokiem w tym kierunku. Czego dotyczy zawarta umowa? Wyjaśniamy poniżej.

Współpraca Warszawy z Danią

1 lutego 2024 – Danfoss podpisał porozumienie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Królestwa Danii w Polsce i Grupą Rambøll. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Pierwszym krokiem publiczno-prywatnej współpracy będzie zbadanie możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

– Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki zawartemu partnerstwu skorzystamy na nowoczesnych technologiach, które są już sprawdzone – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Największy system ciepłowniczy w UE znajduje się w Warszawie

Warszawa posiada największy w Unii Europejskiej system ciepłowniczy składający się z ponad 1800 kilometrów rur dostarczających ciepło do budynków w mieście. Na tym rozległym obszarze znajduje się wiele potencjalnych źródeł ciepła odpadowego, które czekają na efektywne wykorzystanie. Wśród nich są stacje warszawskiego metra. 

Każdego roku w tunelach metra marnuje się łącznie 62 GWh ciepła. Jest to równowartość rocznego zapotrzebowania na ciepło dla ponad 14 000 osób mieszkających w Warszawie. Dzięki technologiom, które już dziś istnieją, ciepło to może być przechwytywane i recyrkulowane w sieci ciepłowniczej, pomagając utorować drogę do w pełni zdekarbonizowanego systemu ogrzewania w stolicy.

Niewykorzystany potencjał

Ciepło odpadowe jest największym na świecie niewykorzystanym źródłem energii. Na podstawie danych z Uniwersytetu w Aalborg, Danfoss szacuje, że dostępna nadwyżka ciepła w samej Warszawie może pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie co najmniej 275 000 osób w Polsce – i to bez uwzględnienia pozostałej dostępnej nadwyżki ciepła z przemysłu i centrów danych.

Wykorzystanie powstającego w różnych obszarach ciepła jest dla współczesnej gospodarki koniecznością w skutecznym ograniczaniu niekorzystnych zjawisk dla klimatu. Obecnie istnieje niewiele realizacji opartych na ponownym wykorzystaniu tej formy energii. Przemysł, tunele metra, supermarkety, centra danych, oczyszczalnie ścieków czy instalacje elektrolizy wodoru wytwarzają znaczne ilości ciepła, które można przechwycić i ponownie wykorzystać.

– Dzisiejsze wydarzenie jest najlepszą ilustracją tego ile można osiągnąć dzięki współpracy technologicznej. Memorandum jest ważnym krokiem, który ułatwi ponowne wykorzystanie ogromnych ilości ciepła odpadowego dostępnego w Warszawie i innych dużych miastach w Europie. Zamiast marnować już wyprodukowaną energię, podejmujemy aktywne kroki w celu jej przechwycenia i ponownego wykorzystania, torując drogę do w pełni zdekarbonizowanego systemu ogrzewania w miastach takich jak Warszawa. Potencjał tkwi nie tylko w metrze warszawskim, ale również w oczyszczalni ścieków, klastrach przemysłowych i centrach danych zlokalizowanych w dużych miastach w całej Europie. Ciepło nadmiarowe może stać się istotnym źródłem zielonej energii – skomentował Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Źródło: informacja prasowa Danfoss
Fot.: canva.com/@aliaksandrbarysenka/@gettysignature

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.