Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy król Danii wybiera się do Polski. Cel? Zielona energia na Bałtyku

Nowy król Danii wybiera się do Polski. Cel? Zielona energia na Bałtyku

Nowy król Danii wybiera się do Polski. Cel? Zielona energia na Bałtyku

Od 14 stycznia Dania ma nowego króla – po abdykacji Małgorzaty II tron objął jej syn, Fryderyk X. Co ciekawe celem pierwszej wizyty zagranicznej monarchy po koronacji będzie… Polska. Król wraz z przedstawicielami rządu oraz ponad pięćdziesięciu duńskich firm odwiedzi Warszawę i Szczecin w dniach 31 stycznia – 2 lutego. Podczas wizyty głównym tematem będzie energia odnawialna i bałtyckie farmy wiatrowe.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowy duński monarcha z pierwszą wizytą w Polsce

Przekazanie duńskiego tronu miało miejsce 14 stycznia br. – królowa Małgorzata II abdykowała, a tron przejął jej syn Fryderyk X. Teraz przyszła pora na pierwszą wizytę zagraniczną nowego króla, której celem będzie… Polska. Król Fryderyk przyleci do Warszawy 31 stycznia na zaproszenie prezydenta naszego kraju. Monarcha ma w planach spotkanie z Andrzejem Dudą oraz przewodniczącymi Sejmu i Senatu. Początek wizyty przepełniony będzie oficjalnymi uroczystościami, w tym złożeniem kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Potem monarcha uda się do Szczecina, gdzie odwiedzi kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO i weźmie udział w przyjęciu z duńsko-polską społecznością biznesową. Oprócz tych kurtuazyjnych spotkań i wizyt główną rolą monarchy podczas pobytu w Polsce jest stanie na czele duńskiej delegacji biznesowej, złożonej z przedstawicieli ponad 50 firm. Poza nimi Fryderykowi X będą towarzyszyć Minister Spraw Zagranicznych Lars Løkke Rasmussen, Minister Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej Lars Aagaard, Minister Obrony Troels Lund Poulsen oraz Minister Żywności, Rolnictwa i Rybołówstwa Jacob Jensen.

Fryderyk X będzie zachęcał do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

W Szczecinie duńscy goście na czele z królem wezmą udział w szczycie biznesowym, podczas którego odbędą się dyskusje na temat efektywności energetycznej oraz przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej i biogazu. Oprócz tego dominować będzie temat morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Dania jest jednym z unijnych pionierów jeżeli chodzi o energetykę wiatrową. W 2022 roku turbiny odpowiadały za produkcję aż 55% prądu w tym kraju. Dużą część stanowią oczywiście morskie farmy typu offshore, których łączna zainstalowana moc ma wzrosnąć do 13 GW w ciągu najbliższych 6 lat. Położenie Danii, która w swoich granicach ma dużo wysp i cieśnin, zdecydowanie ułatwia czerpanie energii z morskich podmuchów.

Polska z kolei dopiero planuje wykorzystać potencjał energii wiatrowej na Bałtyku. W tym momencie powstają dwa związane z tym projekty: Orlen ma zamiar zbudować Baltic Power, czyli pięć morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 5,3 GW. Tymczasem PGE szykuje trzy farmy w ramach projektu Baltica, z których dwie mają mieć łączną moc ok. 2,5 GW. Ta druga inicjatywa jest wyjątkowo interesująca w kontekście wizyty Fryderyka X, bowiem PGE realizuje ją wspólnie z duńską firmą Ørsted. Ostatnio przedsiębiorstwa te podpisały umowę z Polimexem Mostostal i GE Vernova, które jako konsorcjum zbudują lądową infrastrukturę niezbędną do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2.

Również miasto, do którego uda się monarcha nie jest przypadkowe – Szczecin powoli zyskuje miano stolicy polskiego offshoru. Na początku tego roku dwie duże firmy – Vestas i Windar Renovables – ogłosiły, że zbudują w stolicy Pomorza Zachodniego fabryki wiatraków. W przypadku pierwszej z tych firm będzie to już drugi należący do Vestasa zakład w tym mieście.

Wizytę króla Fryderyka X można potraktować jako zachętę dla Polski do dalszych inwestycji w energetykę wiatrową. Rozbudowana sieć farm w Danii to z pewnością wzór, do którego polskie spółki chciałyby dążyć. Na razie przed nami daleka droga – Baltica 2+3 mają rozpocząć eksploatację w latach 2027-2030, z kolei projekt Baltic Power zacznie produkować energię w 2026 roku.

– Czytaj także: Szczecin stolicą polskiego offshoru? Kolejna wielka firma chce tam stawiać fabrykę

Źródła: informacja prasowa – State of Green, tvn24.pl, polen.um.dk, statista.com, balticpower.pl, baltica.energy

Fot. Mogens Engelund, Canva (simonkr)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.