Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fala susz i pożarów na świecie, a zmiany klimatu

Fala susz i pożarów na świecie, a zmiany klimatu

Sezon pożarów w tropikalnych regionach Ameryki Południowej zbliża się do punktu kulminacyjnego. Które z krajów osiągnęły najwyższy poziom emisji z pożarów? Pomiary sporządził Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Które kraje ucierpiały najbardziej?

Według danych Globalnego Systemu Asymilacji Ognia CAMS (Global Fire Assimilation System – GFAS), w drugiej połowie lutego na terenie tropikalnej Ameryki Południowej wykryto znaczący wzrost liczby pożarów, ich intensywności oraz szacowanych emisji. 

Najbardziej dotknięte regiony, to północno-wschodnia Wenezuela, stan Roraima w Brazylii oraz Kolumbia. Szacowane emisje węgla z pożarów w Brazylii i Wenezueli w lutym (z danych zebranych do 26 lutego) były najwyższe dla tego miesiąca w zestawie danych GFAS (obejmującym okres od 2003 roku do teraz), wynosząc odpowiednio 4,1 i 5,2 megaton węgla. 

Rekordowo wysokie emisje – na poziomie 0,3 megaton węgla – szacuje się również dla Boliwii. Warto zauważyć, że szczyt sezonu pożarów w Boliwii i całym regionie Amazonii zazwyczaj przypada na wrzesień i październik.

Tragiczny stan w Chile

Ogromna tragedia rozgrywa się na naszych oczach w Chile. Początkiem lutego w regionie Valparaiso (miasto w środkowym Chile) wprowadzono stan wyjątkowy, podyktowany katastrofalnymi skutkami pożarów trawiących kraj. Panujące tam skrajne warunki atmosferyczne, czyli upalna (nawet 37 stopni Celsjusza) i sucha pogoda, to efekt zmian klimatycznych.

chile
Fot.: PAP/EPA/ADRIANA THOMASA

Przyczyny tak częstych pożarów

Starszy naukowiec Copernicus Atmosphere Monitoring Service, Mark Parrington, tak skomentował tę sytuację:

– Wiele regionów Ameryki Południowej doświadczało suszy, co przyczyniło się do zwiększonego ryzyka pożarów. Nasze prognozy składu atmosfery pokazują również, że transport dymu obejmuje duży obszar regionu i powoduje zwiększone zanieczyszczenie powietrza w obszarach zamieszkałych. Monitorowaliśmy wzrost liczby pożarów i związanych z nimi emisji w szczycie sezonu pożarowego dla tropikalnych regionów Ameryki Południowej, a także dalej na południe – w Boliwii, oprócz szeroko komentowanych pożarów w Chile i Argentynie na początku lutego – powiedział ekspert.

Susza wszechczasów w Katalonii

Zjawisko suszy potrafi przynieść katastrofalne skutki dla środowiska. Na początku lutego informowaliśmy o najgorszej suszy, jaką kiedykolwiek odnotowano na terenie Katalonii. Wówczas zbiorniki z magazynowanym zapasem wody wyniosły zaledwie 16% swej maksymalnej pojemności. W efekcie rząd Katalonii nałożył ścisłe restrykcje na mieszkańców blisko 200 hiszpańskich miast i wsi, w tym Barcelony. Zakazano napełniania fontann i basenów, korzystania z pryszniców zlokalizowanych w pobliżu plaż, czy też mycia samochodów poza specjalnie wyznaczonymi do tego miejscami. 

Ocieplenie mórz i oceanów, które pokrywają blisko 70% powierzchni Ziemi, prowadzi do zwiększenia ryzyka zaistnienia ekstremalnych warunków pogodowych. Do nich zaliczamy m.in. susze.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Źródła: tvn24.pl, informacja Made in PR 

Fot.: AFP, canva.com/ @gettysignature

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.