Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jaki los czeka niedźwiedzie polarne?

Jaki los czeka niedźwiedzie polarne?

27 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Te imponujące zwierzęta znajdują się pod szczególną ochroną już od ponad pół wieku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zmiany klimatu Arktyki

Na naszych oczach przekształca się klimat Arktyki z subpolarnego na nowoarktyczny. Lodu jest coraz mniej, a wyższa temperatura sprawia, że powietrze jest cieplejsze – tak pisaliśmy w 2020 roku na łamach portalu. W tym samym okresie opublikowano badania naukowców z National Centre for Atmospheric Research, które wskazywały na nieodwracalność zmian arktycznego klimatu. Skutki takiego stanu rzeczy odczujemy wszyscy, ale dziś – w Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego – to tym niezwykłym zwierzętom poświęcimy naszą uwagę. 

hans jurgen mager qQWV91TTBrE unsplash
Fot.: unsplash.com/hansjurgen007

Ociepla się szybciej, niż myśleliśmy

Arktyka to naturalne siedlisko białych niedźwiedzi. Zamieszkują one tereny Alaski, Kanady, Grenlandii, a nawet Norwegii, Rosji i Islandii. Niestety, aktualnie ich populacja spada – szacuje się ją na ok. 20 000-25 000 osobników. To efekt zmian klimatu, które nieuchronnie prowadzą do ocieplania typowych dla nich terenów.

– Skala zmian jest ogromna. Mamy do czynienia z okresem tak gwałtownej przemiany, że obserwacje wcześniejszych wzorców pogodowych nie dają nam wiedzy o tym, czego możemy spodziewać się w następnym roku – mówi Laura Landrum, badaczka National Centre for Atmospheric Research.

Lodu w Arktyce ubywa z każdym rokiem – topnieje on szybciej, niż wcześniej zakładano. Taki stan rzeczy wywiera duży wpływ na życie niedźwiedzi polarnych, dla których ruchomy lód stanowi miejsce polowań, głównie na foki. Badania naukowe dowiodły, że zwierzęta te nie są w stanie przetrwać, zdobywając pożywienie wyłącznie na lądzie – ubogi krajobraz tundry nie dostarcza bowiem jego odpowiedniej ilości.

Ile zjada przeciętny niedźwiedź polarny? 

Na polowaniu spędza ona nawet do 50% swojego czasu, a jednorazowo potrafi zjeść 60 – 90 kg foczego mięsa i sadła. Nie ma się co dziwić – dorosły, męski osobnik osiąga wysokość nawet do 3,35 metrów po stanięciu na łapach, i potrafi ważyć 300-700 kg. Samice z kolei mogą mierzyć od 1,5 do 2,4 metra przy wadze od 150 do 295 kilogramów. Co ciekawe, średnica przedniej łapy dorosłego osobnika wynosi w przybliżeniu 25 centymetrów – to prawie tyle, co duży talerz obiadowy. Tak duże  łapy pełnią funkcję m.in. naturalnych rakiet śnieżnych.

hans jurgen mager KgRKlQXmHR0 unsplash
Fot.: unsplash.com/hansjurgen007

Choć nie jest możliwe ocenienie, ile z tych fascynujących zwierząt żyło pół wieku temu, to jednak spadek ich liczebności zauważalny jest gołym okiem. Już w 1982 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wpisała niedźwiedzia do „Czerwonej księgi gatunków zagrożonych”, jako gatunek narażony na wyginięcie.

Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego, czyli inicjatywa organizacji Polar Bears International, ma na celu zwrócić naszą uwagę i przypomnieć, jak ważnym i niosącym realne skutki są efekty zmian klimatu.  

Źródła: polartravel.pl, wwf.pl

Fot.: canva.com/@gettyimages

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.