Wiadomości OZE COP24 w Polsce –nieprzypadkowy wybór, mówi były minister 12 stycznia 2018 Wiadomości OZE COP24 w Polsce –nieprzypadkowy wybór, mówi były minister 12 stycznia 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Tegoroczny szczyt klimatyczny – COP24 – odbędzie się w Katowicach. Organizacja tego wydarzenia to ogromny zaszczyt dla naszego kraju; jak mówił były już minister środowiska Jan Szyszko – w pełni zasłużony: „Wybór Polski na gospodarza konferencji jest nieprzypadkowy. Jesteśmy jednym z liderów światowej polityki klimatycznej”, komentował po ogłoszeniu decyzji w sprawie miejsca. Reklama Organizacja spotkania kosztować ma 140 milionów. Na ten cel 130 milionów wyłożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu”, opowiadał były minister. Uważa on, że szczyt COP24 będzie doskonałą okazją do zaprezentowania polskiej pozycji w zakresie światowej polityki klimatycznej. Dodatkowe 12 milionów na ten cel wyłoży także miasto Katowice. Władze miasta zapewniają, że są w pełni gotowe do organizacji takiego szczytu. „Polskie doświadczenie w tym zakresie spotyka się z wysokim zainteresowaniem państw rozwijających się i państw przechodzących obecnie transformację gospodarczą”, mówił były szef resortu środowiska. „Konferencja COP24 będzie także kluczowym momentem w mobilizacji światowych działań na rzecz ochrony klimatu. W 2018 r., podczas COP24, planowane jest przyjęcie pakietu decyzji zapewniających pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego (tzw. pakiet implementacyjny), dopowiadał Paweł Sałek, wiceminister środowiska. Pakiet ten zawierać ma wskazówki, w jaki sposób realizować postanowienia Porozumienia paryskiego. Ustalenie go jest konieczne, by utrzymać wysokie tempo implementacji założeń i zrealizować cel – ograniczyć wzrost średniej temperatury na Ziemi poniżej dwóch stopni Celsjusza. Szczyt odbyć się ma w Katowicach. Władze miasta są bardzo dumne z tego zaszczytu. „Katowice są jednym z symboli rozwoju i sukcesu gospodarczego Polski. Zarówno miasto, jak i cały region przeistaczają się w strefę nauki, innowacji, kultury oraz nowoczesnego przemysłu, przy malejącym znaczeniu gospodarczym i społecznym górnictwa i energochłonnego przemysłu ciężkiego”, mówił wiceprezydent miasta, Mariusz Skiba. Jak dodaje Sałek: „Przyjęcie pakietu w Polsce sprawi, że Katowice staną się symbolem sukcesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, jak również determinacji świata w walce ze zmianami klimatu”. Pozwoli to osiągnąć naszemu krajowi szczególną pozycję w zakresie kreowania polityki klimatycznej na świecie. Dodatkowo podkreślona została ona także w konkluzjach Rady Europejskiej, które zostały przyjęte podczas posiedzenia 14 grudnia zeszłego roku. Komisja Europejska uznała, że zapisy wypracowane przez Polskę i Francję podkreślają zobowiązania UE do pełnej i szybkiej implementacji Porozumienia paryskiego. W Katowicach stworzony i przyjęty ma zostać plan tej implementacji. Ministerstwo Środowiska przygotowało koncepcję specustawy, która specyfikować ma szczególne rozwiązania związane z organizacją tego szczytu. Projekt przyjęty został przez Rade Ministrów, a 9 stycznia tego roku odbyło się jego pierwsze czytanie na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa a także na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych. Nie jest to pierwszy taki szczyt w naszym kraju. COP14 odbyło się w Poznaniu w 2008 roku, a COP19 w 2013 w Warszawie. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.