Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cykl debat „Obwarzanek się dusi” dobiegł końca

Cykl debat „Obwarzanek się dusi” dobiegł końca

W czwartek 12 grudnia w Skale odbyła się ostatnia z czterech debat cyklu „Obwarzanek się dusi”. Podczas spotkania przedstawiciele władz samorządowych dyskutowali, jakie działania podjąć, by poprawić jakość powietrza w Skale oraz innych ościennych gminach Krakowa.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W debacie udział wzięli Tomasz Urynowicz – Wicemarszałek Małopolski, Krzysztof Wójtowicz –Burmistrz Miasta i Gminy Skała, Daniel Jaśko – Sekretarz Małopolskiego Cechu Zdunów, Radny Miasta i Gminy Skała, Daniel Wrzoszczyk – Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Wojciech Pelowski, który prowadził czwartkowe spotkanie, zaznaczył na wstępie – przez lata Kraków miał przypiętą łatkę polskiej stolicy smogu, którą dzięki wdrożonym działaniom udało się odczepić. Na dzień dzisiejszy przyklejona jest ona do Skały. Debata miała na celu wspólne poszukiwanie rozwiązania, które pozwoliłoby pozbyć się niechlubnego miana.

Jak podkreślali jej uczestnicy, na przestrzeni ostatnich miesięcy udało się wprowadzić w Skale wiele rozwiązań, które mają na celu poprawę sytuacji smogowej. Były to m.in. wymiana pieców w ramach programu gminnego oraz RPO 4.4.2 i 4.4.3, badania jakości powietrza stacją umieszczoną na rynku w ramach programu ZONE oraz czujnikami Airly czy opracowanie razem z KAS dokumentacji dotyczącej objęcia miasta ciepłowniami gazowymi. Na rok 2020 zaplanowano natomiast wprowadzenie programu instalacji urządzeń OZE (fotowoltaiki i pomp ciepła) oraz pojawienie się w urzędzie opiekuna programu Czyste Powietrze, Stop Smog i Mój Prąd.

Krzysztof Wójtowicz, burmistrz Skały zaznaczył – Na dzień dzisiejszy do wymiany pozostaje jeszcze ok. 2200 piecy „kopciuchów” z czego większość znajduje się w samej Skale. Na działania te potrzeba ok. 18 milionów złotych. Jak zaznacza, tańszą alternatywą dla wymiany pieców mogłoby być stworzenie 6 ciepłowni gazowych, na powstanie których potrzebnych by było 10 milionów złotych, jednak na dzień dzisiejszy w budżecie gminy nie ma takich środków.

Poprzednie debaty odbyły się w Niepołomicach, Zabierzowie i Krakowie. Partnerem cyklu spotkań było Województwo Małopolskie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.