Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czechowice-Dziedzice zamontują 200 budek dla jerzyków, by walczyć z komarami

Czechowice-Dziedzice zamontują 200 budek dla jerzyków, by walczyć z komarami

Czechowice-Dziedzice, miasto w województwie śląskim zamierza walczyć z plagą komarów montując 200 budek lęgowych dla jerzyków. Liczą, że w ten sposób „zaproszą” ptaki na teren miasta i tym samym zmniejszą skalę corocznego letniego problemu.

Reklama

Według szacunków jeden jerzyk w ciągu doby może upolować nawet do 20 tys. komarów i meszek. Nawet jeśli liczba jest przesadzona, ptak wciąż pozostaje ogromnym wsparciem w walce z insektami. Jego żarłoczność chcą wykorzystać władze Czechowic-Dziedzic.

200 budek lęgowych w Czechowicach-Dziedzicach

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic corocznie borykają się z plagą komarów w różnym natężeniu. Pewien wpływ na to ma usytuowanie – przepływające w rejonie rzeki, potoki, a także liczne zbiorniki wodne. Do tej pory głównym narzędziem walki było stosowanie oprysków. Niestety wiąże się to ze szkodą dla środowiska, m.in. likwidacją owadów pożytecznych i rzadkich.

W przyszłości mieszkańcom mogą pomóc jerzyki (oczywiście to projekt długofalowy – rezultaty nie będą odczuwalne od razu). Aby je zachęcić do bytowania w regionie, miasto zakupi i zamontuje 200 budek lęgowych. Większość z nich ma być instalowana na ścianach wysokich budynków np. szkół i bloków mieszkalnych, a część zostanie rozdana mieszkańcom. Chętni muszą zadeklarować gotowość do spełnienia wytycznych, dotyczących zarówno lokalizacji, jak i późniejszego opiekowania się konstrukcjami.

Inicjatywa jest pozytywna z dwóch powodów: to pewien sposób na ograniczenie populacji insektów, a także okazja do ochrony pożytecznego gatunku, który często traci miejsca lęgowe na skutek remontów elewacji budynków. Teraz miasto szuka firmy, która zajmie się montażem budek. Zainteresowani powinni kontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego pod numerem telefonu 32 214 71 69.

Fot. UM Czechowice-Dziedzice

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.