Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Porozumienie pomiędzy Enea Wytwarzanie a Wento Holdings

Porozumienie pomiędzy Enea Wytwarzanie a Wento Holdings

Po blisko pięciu latach sądowego sporu między spółką należącą do grupy Enea a właścicielami spółki Eco-Power, zawarto ostateczne porozumienie. Chodzi o projekt farmy wiatrowej o mocy 36 MW. Podstawą konfliktu była umowa przejęcia projektu Eco-Power przez Eneę Wytwarzanie. Wartość transakcji sięgała blisko 300 mln złotych.

Sprawa projektu farmy wiatrowej Skoczykłody (między Łodzią a Warszawą) sięga połowy 2015 roku. Strony zawarły wtedy warunkową umowę przedwstępną. Na jej mocy Enea Wytwarzanie miała nabyć od Fen Wind B. V. (z siedzibą w Amsterdamie) wszystkie akcje spółki Eco-Power Sp. z o. o. Z kolei Wento Holdings S.à r.l. (z siedzibą w Luksemburgu) gwarantowało wykonanie zobowiązań Fen Wind, które wynikały z tego kontaktu. W ten sposób Enea stałaby się właścicielem projektu elektrowni. Wartość transakcji sięgała bagatela 286,5 mln złotych. Moc farmy miała wynosić 36 MW.

Enea miała przejąć spółkę i projekt z końcem 2015 roku. Tak się jednak nie stało i w maju 2016 trafił do niej pozew, który do łódzkiego sądu Okręgowego wniosło Wento Holdings. Polska spółka chciała całkowitego oddalenia go. Doszło do kilku rozpraw, które nie rozwiązały jednak sytuacji. W końcu z dniem 21 lutego 2020 roku oficjalnie doszło do pozasądowego porozumienia. Przedwstępna umowa została całkowicie rozwiązana, a strony bezwarunkowo zrzekły się roszczeń, które mogły wynikać z jej zawarcia. Równocześnie strony mają podjąć działania, które zakończą wszczęte postępowanie sądowe. Właścicielem farmy Skoczykłody pozostało więc Wento Holdings.

Reklama

Odkąd Enea została stroną sporu, założyła specjalna rezerwę w wysokości 129 milionów złotych. Zawarta teraz ugoda umożliwia jej rozwiązanie. Spółka ogłosiła, że będzie analizowała przewidywany wpływ tego zdarzenia na wyniki finansowy za miniony rok i bieżący kwartał. 

źródło: gramwzielone.pl, money.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.