Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy klonowanie sekwoi uratuje planetę przed globalnym ociepleniem?

Czy klonowanie sekwoi uratuje planetę przed globalnym ociepleniem?

Gigantyczne sekwoje to nie tylko żywe pomniki historii, ale także największe naturalne magazyny dwutlenku węgla na świecie. Niestety zmieniający się klimat sprawia, że nieśmiertelne drzewa stają się bezbronne. Czy klonowanie sekwoi może je uratować przed zniszczeniem?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Klonowanie sekwoi w walce z wylesianiem i globalnym ociepleniem

Archangel Ancient Tree Archive to organizacja, która od prawie 30 lat zajmuje się ochroną sekwoi, najstarszych i największych drzew na świecie, klonując ich materiał genetyczny. Archiwum bada DNA roślin, które pamiętają starożytne czasy, aby następnie je powielić i umieścić nowe sadzonki w rodzimych lasach na całym świecie. 

Przywracanie sekwoi jest istotne, ponieważ to gatunki drzew o największej odporności na zmiany klimatu, a w dodatku mające możliwość magazynowania ogromnej ilości CO2. Archangel Ancient Tree Archive planuje zasadzić 5 mln nowych drzew w ciągu czterech lat.

Ostatnie gigantyczne sekwoje zachowały się na terenie Sierra Nevady w Kalifornii, USA. Największa z nich, General Sherman, mierzy aż 83 m wysokości, waży ponad 1200 ton, a jego wiek szacuje się na 2 300 – 2 700 lat. 

MzxPEpmxO 5eDt0wQ0daHQlyHKqgHyqO6vqtOSAMJkm3tmIHJWl8LArSwG2LCeoyTE1vJvMIsDSjHdU8cBtIsj4ffetspfr1pXgDfrAQ2aelSBotvQN RcGL465c 746s 7tXdULk4TrvGRSJA
General Sherman w Narodowym Parku Sekwoi/ źródło: Wikimedia Commons 

Jak klonuje się sekwoje?

Klonowanie sekwoi rozpoczyna się od wycięcia maleńkiego kawałka drewna z górnej części korony, w celu przeanalizowania i powielenia DNA. Następnie próbki umieszczane są w kostce piankowej i mieszane z różnymi hormonami. W procesie klonowania używa różnych fragmentów materiału genetycznego, aby stworzyć najsilniejsze, najbardziej odporne drzewa i uniknąć tworzenia monokultury. 

  • Sekwoje, które klonujemy mają po 2 000 – 4 000 lat i nie mamy żadnego pomysłu, jak mogą być tak stare mówi David Milarch, współzałożyciel Archangel Ancient Tree Archive. 

Największe drzewa świata zagrożone przez zmiany klimatu 

Drzewa, które przetrwały tysiące lat są coraz mniej odporne na zmiany klimatu. W ubiegłym roku nawet 14% gigantycznych sekwoi zostało zniszczonych w wyniku ogromnych pożarów. Rosnące temperatury grożą też suszą, która osłabia drzewa i sprawia, że są bardziej podatne na szkodniki. 

Dotąd żaden ogień nie stwarzał tak poważnego zagrożenia dla sekwoi. Jednak pożary w ostatnim roku sprawiły, że w ochronę drzew musiały włączyć się służby specjalne.

Sytuacja powtórzyła się też tego lata. W lipcu olbrzymiej skali pożary przeszły przez kalifornijski Park Narodowy Yosemite, gdzie mieszka ponad 500 gigantycznych sekwoi. Jednak tym wszystkie drzewa przetrwały ogień, który pochłonął 648 ha rezerwatu. 

Dlaczego klonowanie sekwoi jest potrzebne?

Jak wynika z badań naukowych opublikowanych w miesięczniku Nature Plants, starożytne drzewa “mają kluczowe znaczenie dla długoterminowej zdolności adaptacyjnej lasów i dostarczają bezcennych danych na temat historii środowiska i długowieczności”. 

W dodatku sekwoje mogą magazynować dziesięciokrotnie więcej dwutlenku węgla niż przeciętne drzewo. General Sherman przechowuje około 1400 ton metrycznych CO2, co odpowiada emisjom przeciętnego mieszkańca Stanów Zjednoczonych w ciągu 86 lat. Ochrona i zalesianie środowiska sekwojami może okazać się kluczowa w walce ze zmianami klimatu. 

“One Life, One Tree” to projekt, w ramach którego sadzone są gigantyczne sekwoje w Anglii i Walii. To pomoc w rozmnażaniu tych drzew, ale jednocześnie rekompensata indywidualnego śladu węglowego. 

Źródło: Archangel Ancient Tree Archive, euronews.com

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.