Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nieśmiertelne drzewa bezbronne wobec zmian klimatu

Nieśmiertelne drzewa bezbronne wobec zmian klimatu

Sekwoje to drzewa, które osiągają niesamowite rozmiary i dożywają bardzo godnego wieku. To prawdziwe pomniki historii – niektóre z nich pamiętają czasy starożytnego Rzymu. Niestety, w ostatnich latach liczba sekwoi drastycznie się zmniejsza. Czy wiesz dlaczego?

Reklama

Największe drzewa na świecie

Kiedyś sekwoi było więcej, dziś znajdują się tylko przy południowym paśmie góry Sierra Nevada w Kalifornii (Stany Zjednoczone) gdzie zajmują niecałe 19,5 ha. Ich rozmiary są przytłaczające i zachwycające jednocześnie. Największa sekwoja, General Sherman, ma 83 metry długości, a jej wiek szacuje się w okolicach 2300-2700 lat. 

CPnoKr9AFka0 vxIYjYGMq8J2 gf AKugXerR uuPfFNfydwBkMxdrxXVWWh8U5A5CH DwujAhxeQIp4gr5KE sXw0ljt3TELIYg794ICl00YNiEBdNz3d3 QJYkSeAJjfPNSdSB
Pień sekwoi General Sherman w Narodowym Parku Sekwoi w Stanach Zjednoczonych, źródło: nps.gov

Jak sekwoje kalifornijskie osiągają tak imponujące wielkości? Więcej przeczytasz tutaj:

Współcześnie, życie sekwoi olbrzymich stoi przed ogromnym wyzwaniem – przetrwaniem zmian klimatu. 

Od 2014 roku zginęło 28 sekwoi znajdujących się się na terenie Sequoia & Kings Canyon National Parks. W ciągu ostatnich 2 lat anomalii pogodowych nie przetrwała aż ⅕ mamutowców olbrzymich, które osiągnęły wiek ponad 1000 lat. 

Dlaczego zmiany klimatu zagrażają sekwojom? 

Zmiany klimatu wpływają na zwiększenie częstotliwości i skali pożarów. W lipcu tego roku naukowcy obserwowali niebezpiecznie rosnące temperatury w USA, o których kiedyś nikt nie śmiał myśleć. 54.4°C – taką liczbę zanotowały termometry w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Ten niechlubny rekord wiązał się nie tylko z przerażającymi pożarami, ale również niespotykaną dotąd suszą. Niedobory wody odnotowano nawet w największym, sztucznym jeziorze w Stanach Zjednoczonych. Więcej przeczytasz tutaj:

(…) Takie zjawiska, jak upały (zaobserwowane – prz. red.) na Wybrzeżu Północno-Zachodnim w 2021 roku są nadal (uznawane – prz. red.) za rzadkie lub ekstremalnie rzadkie w dzisiejszym klimacie, niemniej byłyby praktycznie niemożliwe, gdyby nie zmiany klimatu wywołane przez człowieka czytamy w raporcie specjalnym sporządzonym przez ekspertów World Weather Attribution. 

Innym, poważnym zagrożeniem dla tych nieśmiertelnych drzew są korniki, które uwielbiają suche warunki. Sekwoja olbrzymia, którą osłabiła susza staje się interesującym celem dla tych chrząszczy. Zaatakowane drzewo jest jeszcze mniej odporne na trawiące przyrodę pożary. A warto dodać, że choć sekwoje z niejednym ogniem musiały się zmierzyć w swoim długoletnim życiu, tak potężnych nie widziały przez setki, a może nawet i tysiące lat. 

To pierwszy raz, kiedy ogień był tak duży i gorący, że przedostał się do koron wielu sekwoi olbrzymich i je zabił mówi Sam Hodder, dyrektor fundacji poświęconej ochronie tych drzew, wspominając pożary w 2020 roku. 

To pierwszy moment w historii, w którym życie tych niesamowitych drzew zależy od człowieka

W ochronę sekwoi przed tegorocznymi pożarami musiały włączyć się służby specjalne. Strażacy osłonili pnie drzew specjalnym materiałem ognioodpornym. To pozwoliło ocalić wiele drzew, między innymi również największe spośród nich – General Sherman. 

I0C3Km32k4GgMEk1S1T7m88A8fceOahFWCDl4LrcdwPDUKPE7yCwriABV9cQAAviL AQ9Ed4IdLKeWNcup
Akcja ratunkowa sekwoi General Sherman przy użyciu folii ognioodpornych. Osłona miała zabezpieczyć drzewo przed pożarem, źródło: nps.gov

Akcja ratunkowa sekwoi General Sherman przy użyciu folii ognioodpornych. Osłona miała zabezpieczyć drzewo przed pożarem, źródło: nps.gov

Biografia drzew kryje się w nich samych 

Na podstawie słojów sekwoi, biolodzy mogą stwierdzić, z jakimi zjawiskami drzewa musiały już zmierzyć się w przeszłości. W zdrowym lesie pożary powinny pojawiać się co 10-20 lat, aby pomóc w prawidłowym rozwoju ekosystemu. Pogodowe anomalie, które odnotowano w ostatnich latach są poważnym zagrożeniem, ponieważ ogień jest znacznie bardziej intensywny niż do tej pory, a przez to dociera do wrażliwej części pnia. 

Źródła: CNN Climate, nps.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.