Susza niszczy lasy. Europa Środkowa zagrożona, drzewa masowo wymierają

Susza niszczy lasy. Europa Środkowa zagrożona, drzewa masowo wymierają

Susza zmienia oblicze lasów Europy Środkowej – alarmują specjaliści. Drzewa zmieniają kolor liści i zrzucają je przedwcześnie, wiele rodzajów drzew wymiera. Najbardziej zagrożone są świerki i buki. 

– Pięć ostatnich lat w Europie Środkowej było najcieplejszymi od momentu rozpoczęcia prowadzenia statystyk, a 2018 rok był najbardziej ekstremalny – powiedział prof. Bernhard Schuldt z Julius-Maximilians-Universität (JMU) w Wuerzburgu w Niemczech.

Może mieć to poważne konsekwencje dla lasów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Drzewa wymierają

Z powodu wilgoci drzewa tracą zbyt dużo wilgoci – w wyniku długich okresów suszy drzewa nie wykształcają liści, zmienia się ich kolor lub zrzucają je przedwcześnie, wiele rodzajów po prostu wymiera. Takie zjawisko zaobserwowano w lasach w 2019 roku. Inne, które przeżyły suszę w 2018 r., nie poradziły sobie z suszą w roku kolejnym albo stały się wyjątkowo podatne na inwazję kornika czy choroby grzybowe.

– W takich temperaturach wegetacja w Europie Środkowej dochodzi do kresu wytrzymałości – podkreślił profesor. 

Świerki i buki zagrożone

Najsilniej dotknięty był świerk, a także buk, który do tej pory uważano za „drzewo przyszłości”, choć jego tolerancja na suszę była szeroko dyskutowana od czasu ekstremalnej pogody w 2003 r.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Tegoroczna wiosna również była zbyt ciepła i sucha. „Teraz, w czerwcu 2020 r. osiągnęliśmy na szczęście wysoki poziom opadów” – podkreślił prof. Schuldt. To poprawiło trochę sytuację, ale deficyt wody w głębszych warstwach gleby nie został uzupełniony. Wszystko wskazuje na to, że drzewa będą nadal wymierać w kolejnych latach.

Susza niszczy lasy

Naukowcy zwracają uwagę, że ocieplenie klimatu przyniesie kolejne tragiczne w skutkach pożary lasów. Już teraz w Kalifornii zagrożenie pożarowe trwa niemal cały rok. Przypominają też o tragicznych w skutkach pożarach w Australii. Spłonęło tam 800 mln zwierząt, 34 osoby straciły życie. W tym samym czasie pożary odnotowano też w Indonezji, centralnej Afryce czy w Amazonii. 

Źródło: pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.