Czy papież Franciszek zostanie weganinem?

Papieżowi Franciszkowi złożono nietypową ofertę: jeśli powstrzyma się od spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w okresie Wielkiego Postu, to wybrana przez niego organizacja charytatywna otrzyma milion dolarów.

Jak poinformowało stowarzyszenie Otwarte Klatki, powyższą ofertę złożyła papieżowi organizacja Million Dollar Vegan. Celem MDV jest zwiększenie społecznej świadomości na temat efektów płynących ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego: ich wytwarzanie przyczynia się bowiem do zmian klimatycznych. Ograniczenie spożycia mięsa i nabiału stanowi ważny element walki z globalnym ociepleniem, a także powoduje zmniejszenie ilości drzew wycinanych w celu zwiększenia terenów przeznaczonych pod uprawę paszy dla zwierząt hodowlanych. Twarzą akcji jest 12-letnia Genesis Butler, która została weganką w wieku 6 lat. Wśród osób, które wspierają działanie Million Dollar Vegan, znaleźli się m.in. piosenkarze Moby oraz Paul McCartney, a także aktorzy Mena Suvari, Woody Harrelson i Joaquin Phoenix.

Jeśli papież potwierdzi swój udział w akcji i do końca Wielkiego Postu powstrzyma się od spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, to zadeklarowana w ogłoszeniu suma pieniędzy zostanie przekazana na rzecz wybranej organizacji charytatywnej. Obiecany milion dolarów przekaże Blue Horizon International Foundation, czyli charytatywnej części Blue Horizon Corporation. Jej celem jest wspieranie rozwoju producentów żywności pochodzenia roślinnego, a wśród swych celów statutowych wymienia również „przyspieszenie usuwania zwierząt z globalnego łańcucha żywnościowego”.

Ofertę powstrzymania się od spożywania produktów odzwierzęcych skierowano do papieża Franciszka z kilku względów. Jest on autorytetem dla ogromnej rzeszy katolików, a jego działania są szeroko komentowane w mediach na całym świecie. Papież Franciszek jest także autorem encykliki Pochwalony bądź (wł. Laudato si’), której głównym tematem jest ochrona środowiska naturalnego.

Wybór terminu również nie jest przypadkowy: Wielki Post stanowi dla wierzących czas duchowej odnowy przed Wielkanocą, w jego trakcie wielu z nich deklaruje i podejmuje różnego rodzaju wstrzemięźliwość. Są to dni, których nadrzędnym celem jest powściągliwość i umiarkowanie, stanowiące echo opowieści biblijnej, w której Jezus udał się na pustynię, by pościć tam przez 40 dni.

Foto: Aleteia

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.