Czy powstanie gigantyczna farma wiatrowa z logo AEP?

American Electric Power jest zainteresowane budową farmy wiatrowej o mocy 2 GW. Projekt o nazwie „Wind Catcher Energy Connection” miałaby kosztować 4,5 miliarda dolarów i zaopatrywałby w energię cztery stany USA (Oklahoma, Arkansas, Teksas, Luizjana).

Jak na razie trwają konsultacje oraz analizy projektu. Sam koncern AEP chciałby, aby koszty związane z budową elektrowni zostały pokryte przez końcowych odbiorców z opłat za korzystanie z energii.

Koncern oczekuje od stanowych regulatorów energetycznych wyrażenia zgody na taki model finansowania inwestycji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Propozycja forsowana przez AEP jest krytykowana, ponieważ w razie kłopotów z budową lub fiaskiem inwestycji koszty spadłyby na podatników. Swoje negatywne stanowisko w tej sprawie wyraził jeden z sędziów stanu Oklahoma, który doradził organom regulacyjnym odrzucenie wniosku.

Na korzyści finansowe projektu wiatrowego z logo AEP zwraca uwagę witryna internetowa Wind Catcher, która, analizując szczegóły związane z budową farmy, oszacowała wpływy z podatków od nieruchomości w kwocie 300 milionów dolarów. Fundusze te zasiliłyby lokalne społeczności przez cały okres trwania projektu. Szacuje się, że dzięki wiatrowej elektrowni oszczędności lokalnych odbiorców w 25-letnim okresie trwania wiatrowego projektu wyniosłyby 7 miliardów dolarów.

Projekt firmowany przez AEP przyczynić się może również do stworzenia 4 000 bezpośrednich miejsc pracy oraz zwiększenia zatrudnienia w firmach kooperujących.

Aktualnie trwają rozmowy oraz analizy. Ich celem jest ostateczne podjęcie decyzji o rozpoczęciu lub porzuceniu planów budowy elektrowni wiatrowej.