Czy to perpetuum mobile? Powstało urządzenie o nieskończonej żywotności!

Czy to perpetuum mobile? Powstało urządzenie o nieskończonej żywotności!

Zespół naukowców z Northwestern University i Delft University of Technology opracował urządzenie BFree, czyli system o nieskończonej żywotności, działający bez użycia baterii. Projekt został zbudowany w celu popularyzacji zrównoważonego dla środowiska, bezbateryjnego sprzętu.

Innowacyjny projekt

Inżynierowie z Northwestern University i Delft University of Technology stworzyli bezbateryjny  system BFree, zapewniający urządzeniom elektronicznym nieskończoną żywotność dzięki wykorzystaniu zebranej energii słonecznej.

Ten rewolucyjny wynalazek pozwala urządzeniom działać zawsze, gdy dostępne jest zasilanie. Jeśli z jakiegoś powody zostanie przerwane, następuje automatyczne wstrzymanie obliczeń, a po przywróceniu wznowienie ich od ostatniego wykonanego ruchu.

Fot: BFree system/ źródło: digit.fyi

Wynalazek dla środowiska

Projekt powstał w celu zmniejszenia ogromnych ilości e-odpadów, które każdego roku trafiają na wysypiska. Szacuje się, że obecnie stanowią 53 miliony ton odpadów na całym świecie.

Twórcy w całym Internecie pytają, jak przedłużyć żywotność baterii swoich urządzeń. Zadają niewłaściwe pytanie. Chcemy, aby zapomnieli o baterii i zamiast tego pomyśleli o bardziej zrównoważonych sposobach generowania energii.- napisał Josiah Hester 

Zespół podkreśla wciąż narastający problem zużytych baterii.

Wiele osób przewiduje, że w tym tak zwanym “internecie rzeczy” będziemy mieć bilion urządzeń – wyjaśnił Hester w komunikacie Northwestern – Oznacza to bilion rozładowanych baterii lub 100 milionów ludzi wymieniających rozładowaną baterię co kilka minut. Stanowi to straszliwy koszt ekologiczny dla środowiska. w stanie bez wysiłku programować urządzenia w bardziej zrównoważony sposób.

Zrób to sam!

Według naukowcówi nawet początkujący programiści poradzą sobie z zmianą „swojego własnego, zasilanego bateryjnie czujnika ruchu, na przykład na czujnik zasilany energią słoneczną o nieskończonej żywotności”.

Naszym celem w BFree jest to, aby każdy początkujący programista Pythona mógł od razu korzystać z BFree powiedziała Hester dla portalu interestingengineering.com. – zachęcam do eksploracji i eksperymentowania z pozyskiwaniem energii i technologią bez baterii. Początkujący programista dowie się o energii, zbieraniu energii i kosztach energii napisanego przez siebie programu więcej w oparciu o to, co sam stworzył. Jest to kluczowa koncepcja w inżynierii i tworzeniu, iteracyjne udoskonalanie.

 źródło: interestingengineering.com, wonderfulengineering,techtimes.com,digit.fyi