Niemiecki pomysł na przekonanie obywateli do zeroemisyjnej floty

Ostatnio w mediach pojawiła się fałszywa informacja o zmianach, jakie pojawią się na niemieckich stacjach benzynowych. Plansze informujące o koszcie za litr paliwa mają zostać zastąpione kosztem przejechania stu kilometrów. Nowe tablice będą jedynie uzupełnieniem dotychczas przedstawianych opłat. Wprowadzenie nowych zasad ma uświadomić społeczeństwo o korzyściach zeroemisyjnych pojazdów.

Nowy obowiązek niemieckich stacji paliw

Od 1 października 2021 roku w Niemczech wchodzi w życie ustawa nakładająca na operatorów stacji paliw obowiązek wyświetlania zestawienia kosztów przejechania 100 km. Zobowiązanie dotyczy punktów mających w swojej ofercie więcej niż 6 pomp paliwa.

Nowe prawo obejmuje zarówno benzynę, olej napędowy, gaz płynny i ziemny, jak i energię elektryczną z wodorem.  

Tabele porównawcze będą musiały się znaleźć w widocznych miejscach na stacji.

Fot: Tabela porównawcza/ źródło: auto-świat

Niemiecki rząd w misji zeroemisyjności

Według przeprowadzonych badań, ponad 80% ankietowanych Niemców oceniło swoją wiedzę dotyczącą  alternatywnych paliw jako niewystarczającą. Nieco lepiej przedstawia się ich wiedza na temat pojazdów elektrycznych jednak w dalszym ciągu 50% badanych jest niedostatecznie obeznana z tym tematem. Ponadto 55% oznajmiło, że dodatkowe informacje mogłyby wpłynąć na ich decyzję dotyczącą zakupu zeroemisyjnego pojazdu.

Osoby kształtujące niemiecką politykę uznały, że stacje paliw są idealnym miejscem na kształcenie społeczeństwa w obliczu szykujących się zmian. Wszystkie wartości aktualizowane będą co kwartał. 

Czy taka mała zmiana okaże się zbawienna dla elektryfikacji niemieckiej floty pojazdów?

źródło: auto-swiat.pl