Darmowa komunikacja w Poznaniu dla dzieci i młodzieży?

Solaris Urbino 12

Rozwój komunikacji miejskiej jest jednym z ważniejszych sposobów na przekonanie mieszkańców do pozostawienia samochodów w garażach. Ale niektóre miasta podejmują się nieco bardziej niekonwencjonalnych działań. Poznań zastanawia się nad wdrożeniem w życie jednego z nich, czyli darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Zmiany najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od 1 marca 2018 roku.

Co prawda dzieci i młodzież w tym wieku nie mogą prowadzić samochodów, ale rodzice nie będą musieli martwić się o konieczność podwożenia ich pod szkołę lub do znajomych. Darmowa komunikacja stanie się dla nich sporym ułatwieniem. Mimo to pojawia się jedno „ale”. Planowo możliwość bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską będzie przysługiwać w sytuacji, kiedy dochód na osobę w rodzinie nie jest wyższy niż 674 zł. Natomiast 764zł, kiedy co najmniej jedno dziecko w rodzinie posiada orzeczenie o niepełnosprawności.

„Dyskusja i prace nad darmową komunikacją dla określonej grupy trwały długo. Padało wiele pomysłów, jednak nie wszystkie mogły być zrealizowane ze względu na zbyt wysokie koszty. Jeśli Rada Miasta Poznania poprze projekt uchwały, z bezpłatnych przejazdów skorzysta około 8 tys. dzieci i młodzieży, których rodzice pobierają zasiłek rodzinny”, powiedział Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Należy wspomnieć, że darmowa komunikacja dla młodzieży jest już dostępna między innymi w Warszawie (karta ucznia) i Krakowie (wyłącznie uczniowie szkół podstawowych). Ustawa wprowadzająca darmową komunikacją dla osób płacących podatki w Warszawie została odrzucona w głosowaniu rady miasta.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Relacja z targów Energy Expo Arena

Następny artykuł

Wrocław: nabór wniosków o dotacje na OZE i wymianę pieców

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,