W poznańskich urzędach rezygnują z plastiku

Poznań jest kolejnym miastem, w którym urzędy miejskie rezygnują z przedmiotów jednorazowego użytku wyprodukowanych z tworzywa sztucznego. Taką decyzję podjęli radni w połowie maja bieżącego roku. Nie zamierzają czekać z tym do 2021 roku, tzn. do momentu wprowadzenia proekologicznej ustawy – dyrektywy plastikowej.

Toruń, Poznań, Bydgoszcz – w jaki sposób kandydaci na prezydentów miast zamierzają walczyć ze smogiem?

Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą mobilizują do ostrej walki. Przedstawiamy kolejne propozycje kandydatów na walkę o lepszą jakość powietrza w polskich miastach. Tym razem pod lupą Bydgoszcz, Toruń i Poznań. Podczas gdy w Warszawie aż czterech kandydatów odpowiedziało na pytania na temat sposobów walki ze smogiem, o tyle w ww. miastach zaledwie pojedyncze jednostki startujące w wyborach na urząd udzieliły odpowiedzi.

W Poznaniu powstaje największy park miejski w Polsce – Park Rataje

Park Rataje będzie największym obiektem tego typu w Polsce. Na jego obszarze znajdzie się m.in. „ogród zmysłów”, oddziałujący na zmysły węchu, słuchu, wzroku i smaku, a z myślą o niewidomych zostanie on dodatkowo wyposażony w ścieżkę sensoryczną, pobudzającą zmysł dotyku. Strefa wypoczynkowa zostanie wzbogacona o ławki i stoliki do gry w szachy, a także o leżaki i hamaki. W obszarze przeznaczonym na rekreacje znajdzie się plac zabaw.

O kogeneracji rozmawiano w Poznaniu – czy to metoda na czystsze powietrze w Polsce?

W poznańskim Collegium da Vinci 27 kwietnia odbyło się spotkanie poświęcone tematyce kogeneracji. Za debaty odpowiedzialne było Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ), które organizowało już spotkania pod tytułem „Kogeneracja – czyste powietrze dla miast” w Katowicach, Krakowie oraz Łodzi. Tematyka kogeneracji bliska jest wielu dużym elektrociepłowniom, szczególnie w zimie, gdy jest najwięcej smogu w Polskich miastach.

Poznań troszczy się o ptaki

„Kiedyś śpiew wróbli był codziennością i często nas budził, teraz niezwykle rzadko można te ptaki usłyszeć i spotkać. Dlatego, gdy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zwrócili nam uwagę na niezwykle niepokojące zjawisko, jakim jest dramatyczny spadek liczebności populacji wróbla, zdecydowaliśmy się działać”, powiedział pomysłodawca akcji, Tomasz Lewandowski, który jest wiceprezydentem Poznania.