Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie stadiony piłkarskie zasilane OZE. Opole i Poznań chcą świecić zielonym przykładem

Polskie stadiony piłkarskie zasilane OZE. Opole i Poznań chcą świecić zielonym przykładem

W Polsce z roku na rok powstają kolejne nowe stadiony piłkarskie. Na ten moment dwie koncepcje wzbudzają szczególnie duże zainteresowanie. To projekty obiektów w Opolu i Poznaniu. Oba stadiony zostały okrzyknięte „zielonymi”, bo już w projekcie uwzględniono w nich instalacje OZE.

Reklama

Stadion w Opolu

Już w 2024 roku w Opolu ma powstać stadion, który od samego początku swojego funkcjonowania będzie korzystał z OZE. Za budowę obiektu odpowiadają firmy Mirbud i SMG Śląsk.

Jak czytamy na stronie miasta Opole, na dachu stadionu z trzech stron (zachodniej, wschodniej i południowej) zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne o mocy około 280 kW. Cały układ uzupełniają pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. Dlaczego zdecydowano się na te rozwiązania? Ze względu na wzrost cen energii w Polsce.

– Najbardziej cieszy, że część energii potrzebnej do zasilania stadionu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty jego utrzymania. Musimy mieć na uwadze gwałtowny i drastyczny wzrost cen surowców energetycznych. Najprawdopodobniej ta tendencja się już nie zmieni, dlatego celem wprowadzanych modyfikacji w projekcie stadionu jest ograniczenie zużycia paliw i energii, a w konsekwencji mediów, tym samym ograniczenia wydatków przy eksploatacji obiektumówi Patryk Stasiak, prezes zarządu Zakładu Komunalnego.

Obiekt, o którym mowa został okrzyknięty na stronie miasta „pierwszym zielonym stadionem w Polsce”. Niestety, pod tym sformułowaniem kryje się haczyk. Mimo inwestycji w OZE stadion będzie mógł uzupełniająco korzystać z energii  z … agregatu lub z sieci.  W założeniu ma to zminimalizować ryzyko ewentualnych przestojów dostaw prądu i ciepła.

Projekt stadionu Warty Poznań

Jeszcze większe zainteresowanie opinii publicznej wzbudził projekt nowego stadionu dla Warty Poznań. Projekt obiektu przy Drodze Dębińskiej w stolicy Wielkopolski został przedstawiony 15 czerwca 2023 roku z okazji świętowania 111. rocznicy powstania klubu.

Podobnie jak stadion w Opolu, ma być wyposażony w odnawialne źródła energii. Pomysłodawcy mówią nawet, że celem dla nowego obiektu Warty Poznań będzie osiągnięcie samowystarczalności energetycznej. Pomóc ma w tym naturalnie fotowoltaika. Stadion ma zostać zbudowany z materiałów absorbujących dwutlenek węgla. Czym są te tajemnicze tworzywa? Na razie nie wiemy.  Na nowym stadionie Warty Poznań mają zostać także zamontowane zbiorniki na deszczówkę, a także klubowa pasieka dla pszczół. 

– Elementy wykończenia mają być w stylu skandynawskim, czyli w jak największym stopniu stworzone z materiałów ekologicznych. Planowana zielona (żywa) fasada elewacji ma pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza oraz stworzyć przyjemny mikroklimat wokół budynku. Na terenie kompleksu zostaną zlokalizowane parkingi dla rowerów, hulajnóg, a także stacje ładowania pojazdów (także skuterów i aut). Wszystko po to, by zachęcić kibiców do przyjeżdżania na obiekt alternatywnymi środkami transportu przekazał nam Piotr Leśniowski, rzecznik prasowy Warty Poznań.

Oprócz fotowoltaiki dach obiektu ma pokryć zieleń, m.in. trawa. Rośliny pojawią się również na elewacji stadionu, gdzie najprawdopodobniej umieszczony zostanie bluszcz. 

Ile będzie kosztowała budowa tego obiektu? Na razie nie wiemy, klub czeka na wycenę inwestycji. 

Źródło: opole.pl, wartapoznan.pl

Zdj. głów: Stadion w Opolu – wizualizacja, źródło: opole.pl; Stadion Warty Poznań – wizualizacja, źródło: wartapoznan.pl, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.