Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sztuczna inteligencja pomoże posegregować Twoje śmieci! Nowy pomysł władz Poznania

Sztuczna inteligencja pomoże posegregować Twoje śmieci! Nowy pomysł władz Poznania

Sztuczna inteligencja pomoże posegregować Twoje śmieci! Nowy pomysł władz Poznania

Segregowanie śmieci bywa czasem skomplikowane. Stare kartony, plastikowe butelki, szklane słoiki – te odpady raczej nie sprawiają nam trudności. Czasem jednak nie wiemy, gdzie dokładnie powinien trafić dany śmieć. Guma do żucia, długopis, resztki kości z kawałkami mięsa… Władze Poznania postanowiły wyjść naprzeciw tym problemom i uruchomiły usługę “Wszystko o odpadach”. W segregowaniu śmieci poznaniakom pomoże… sztuczna inteligencja.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak segregować odpady? Nie zawsze jest to proste

Segregacja śmieci jest już standardem, do którego przyzwyczailiśmy się w większości polskich miast. Charakterystyczne kolory kubłów i kontenerów pozwalają odróżnić od siebie miejsca, do których powinny trafiać plastiki, papier, szkło czy odpady zmieszane. Chociaż jednostki dbające o gospodarkę komunalną w poszczególnych jednostkach samorządowych udostępniają wykazy tego, gdzie wrzucić dany odpad, nadal niektóre śmieci sprawiają nam trudność.

Oczywiście nie ma w tym nic złego – nikt z nas nie ma obowiązku znać wykazu segregowanych śmieci na pamięć. Dlatego poszczególne samorządy umieszczają je chociażby na stronach internetowych czy rozdają mieszkańcom. Taką tabelkę z wyszczególnionymi kategoriami, do których zaliczają się dane odpady, można na przykład powiesić w widocznym miejscu (np. na lodówce za pomocą magnesów) i sprawdzać konkretny odpad w razie potrzeby.

Ludzie wyrzucają jednak różne rzeczy. Nie zawsze dany odpad musi być wymieniony w wykazie segregacji. Czasami też nie mamy czasu, żeby szukać go w odpowiedniej tabelce. Władze Poznania postanowiły sprostać temu problemowi. Na stronie urzędu miasta znaleźć można sekcję “Wszystko o odpadach”, a w niej specjalne narzędzie do wyszukiwania śmieci wzmacniane przez sztuczną inteligencję (AI).

Narzędzie do segregacji śmieci napędzane przez AI

Jak działa poznańska wyszukiwarka odpadów? Bardzo prosto – w sekcji “Wszystko o odpadach” na stronie urzędu miasta znajdziemy okno do wpisania nazwy naszego odpadu. Wystarczy, że zaczniemy wprowadzać frazę, a program sam podpowie nam, jakie zapisane w bazie odpady zawierają dany ciąg liter. W witrynie można też sprawdzić swoją wiedzę o segregacji w specjalnym quizie.

– Zarówno wyszukiwarka, jak i quiz korzystają z narzędzia pozwalającego na podpowiadanie słów, czyli znajdowanie form podstawowych dla danego wyrazu i sugerowanie podpowiedzi. W uproszczeniu chodzi o to, że nawet wówczas, gdy wpiszemy część wyrazu lub pojedyncze słowo, wyszukiwarka zaproponuje nam kilka rodzajów odpadów z jednej frakcji lub o podobnej nazwie. Przedsięwzięcie jest oparte o przetwarzania języka naturalnego. System ten – wykorzystywany np. w chatbotach – pozwala komputerom zrozumieć i naśladować ludzkie języki – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Po wpisaniu nazwy danego odpadu i zatwierdzeniu, wyświetli się tablica z informacjami o tym, do jakiego opakowania go wrzucić, a także rady dotyczące obchodzenia się z konkretnym śmieciem. W przypadku opakowania po jogurcie strona podpowie nam na przykład, abyśmy przed wyrzuceniem opróżnili je i zgnietli, ale nie myli. Na tablicy znajdziemy też czasem informacje o tym, do którego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) możemy oddać dany odpad, a także odnośnik, kierujący albo do harmonogramu odbioru, albo mapy z punktami PSZOK i innymi miejscami, gdzie można oddawać specjalne typy odpadów (leki, elektroodpady, zużyty sprzęt).

Poniżej możemy się również zapoznać z informacjami o tym, co miasto robi z daną kategorią śmieci. Dzięki tym informacjom dowiemy się między innymi, że odpady zmieszane stanowią ok. 54% całej wytwarzanej przez mieszkańców Poznania masy śmieci, a z 600 puszek aluminiowych poddanych recyklingowi można wykonać… rower.

– Czytaj także: Kto w Europie recyklinguje najwięcej? Włochy i Belgia najlepsze, Polska poniżej średniej

Źródło: poznan.pl, zielona.interia.pl

Fot. poznan.pl, Canva (Oleksandr113)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.