Diu – indyjskie miasto energii słonecznej
Diu jest jednym z miast, które uniezależniło się od dostaw energii z konwencjonalnych źródeł na rzecz OZE. Miasto zlokalizowane jest w południowej części stanu Gudżarat w Indiach.

Dzięki znakomitemu nasłonecznieniu oraz polityce rządu centralnego, który nadał priorytet wszelkim inwestycjom w energię słoneczną, to niewielkie (21 tys. mieszkańców) indyjskie miasto zasilane jest z odnawialnych źródeł energii.

Pomimo niewielkiej powierzchni, bo zaledwie 42 kilometrów kwadratowych, miasto w pełni wykorzystuje każdą przestrzeń. Elektrownie słoneczne zostały zbudowane na 50 akrach, co pozwoliło osiągnąć moc 13 MW, z których 10 MW pochodzi z systemów naziemnych, a 3 MW z systemów dachowych. Uzyskana moc zaspokaja potrzeby miasta, które szacuje się na 7 MW.

Przejście na energię słoneczną okazało się korzystne ekonomicznie także dla pojedynczych odbiorców. Rachunki za energię spadły o około 12%. Ponadto nadwyżki energii są oddawane do sieci energetycznej, co pozwala pozyskiwać dodatkowe fundusze.

Korzyści z przejścia na OZE udało się osiągnąć dzięki intensywnej pracy w zaledwie 3 lata. Sukces Diu jest też pokłosiem inicjatywy pod nazwą „Inteligentne miasta”, którą zapoczątkował premier Narendra Modi. Według jej założeń w najbliższych latach aż 100 miast indyjskich będzie mogło ubiegać się o wsparcie finansowe umożliwiające konwersję systemu energetycznego.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w Kalifornii. To pierwszy stan w USA, który wprowadził takie prawo

W stanie Kalifornia uchwalono nowe prawo zakazujące sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach. Ustawa ta jest pierwszą tego typu w całych Stanach Zjednoczonych. Gubernator stanu, Jerry Brown, podpisał dokument na początku października tego roku. Nowe prawo wejść ma w życie od 1 stycznia 2020 roku.