Diu – indyjskie miasto energii słonecznej

Diu jest jednym z miast, które uniezależniło się od dostaw energii z konwencjonalnych źródeł na rzecz OZE. Miasto zlokalizowane jest w południowej części stanu Gudżarat w Indiach.

Dzięki znakomitemu nasłonecznieniu oraz polityce rządu centralnego, który nadał priorytet wszelkim inwestycjom w energię słoneczną, to niewielkie (21 tys. mieszkańców) indyjskie miasto zasilane jest z odnawialnych źródeł energii.

Pomimo niewielkiej powierzchni, bo zaledwie 42 kilometrów kwadratowych, miasto w pełni wykorzystuje każdą przestrzeń. Elektrownie słoneczne zostały zbudowane na 50 akrach, co pozwoliło osiągnąć moc 13 MW, z których 10 MW pochodzi z systemów naziemnych, a 3 MW z systemów dachowych. Uzyskana moc zaspokaja potrzeby miasta, które szacuje się na 7 MW.

Przejście na energię słoneczną okazało się korzystne ekonomicznie także dla pojedynczych odbiorców. Rachunki za energię spadły o około 12%. Ponadto nadwyżki energii są oddawane do sieci energetycznej, co pozwala pozyskiwać dodatkowe fundusze.

Korzyści z przejścia na OZE udało się osiągnąć dzięki intensywnej pracy w zaledwie 3 lata. Sukces Diu jest też pokłosiem inicjatywy pod nazwą „Inteligentne miasta”, którą zapoczątkował premier Narendra Modi. Według jej założeń w najbliższych latach aż 100 miast indyjskich będzie mogło ubiegać się o wsparcie finansowe umożliwiające konwersję systemu energetycznego.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

PSPA: O 100% wzrosła liczba rejestracji samochodów elektrycznych w ujęciu rok do roku

Po polskich drogach porusza się już blisko 5,9 tys. samochodów elektrycznych. Mogą one korzystać z ponad 694 stacji ładowania – wynika z danych z Licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Z analiz wynika, że od stycznia do maja tego roku liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 100% w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r.