Jak długą drogę musi przebyć produkt, który kupujesz w sklepie?

Kiedy jesz jogurt, nie myślisz o tym, jak długą drogę musiał on przebyć. Podobnie jest z koszulką albo każdym innym produktem. Im bardziej jest on złożony, tym dłuższa jego droga. Poznaj kolejne etapy, które przebywa wszystko, co dostajesz w sklepie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Etap 1 – surowce

Nie ważne jaki produkt mamy na myśli: czy jest to kosmetyk, mebel czy jabłko – z czegoś powstaje. Jedne produkty rosną na Ziemi, inne wytwarzane są z różnych produktów podstawowych. Pierwszym etapem jest zebranie zbiorów, wydobycie surowców. Potrzebna do tego jest energia, ludzie, maszyny. Nic nie zrobi się samo. I oczywiście już na pierwszym etapie powstają jakieś odpady. Kiedy uzyskamy odpowiednie surowce, są transportowane do fabryki.

Etap 2 – produkcja

Kiedy surowce trafią do fabryki, rozpoczyna się produkcja – jest wytwarzany produkt, który kupujesz i później używasz. Czasami produkcja jest prosta, a kiedy indziej złożona z wielu procesów i poziomów. Nie tak łatwo złożyć od zera na przykład auto. Oczywiście tutaj też jest potrzebne mnóstwo energii, ludzkiej pracy i maszyn. Często, żeby obniżyć koszty produkcji, przedmioty wytwarzane są w Azji. Pomyśl tylko, ile wydaje się na sam transport! To zawsze ogromne zużycie paliwa i zanieczyszczenie powietrza spalinami.

Etap 3 – wędrówka gotowego produktu

Gotowy produkt z fabryki nie trafia prosto do sklepu. Jest rozwożony po hurtowniach, a dopiero później do sklepów. Jego cena ciągle wzrasta, podobnie jak zanieczyszczenie środowiska. Wreszcie w sklepie możesz go kupić i przejść do kolejnego etapu.

Etap 4 – wykorzystanie

Możesz już użyć gotowy produkt. Pamiętaj, aby zrobić to mądrze. Jedzenie wykorzystuj w całości i nie pozwól, żeby cokolwiek się zmarnowało. O ubrania i inne przedmioty dbaj, żeby jak najdłużej ci służyły. Staraj się naprawiać, a nie wyrzucać. Lepiej jak najpóźniej przejść do etapu piątego.

Etap 5 – odpady

Zawsze segreguj śmieci! Wiele z materiałów może być ponownie wykorzystanych. Pamiętaj też, żeby w sklepie wybierać takie produkty, z których jak najmniej będzie do wyrzucenia. Nie gromadźmy śmieci na naszej biednej i tak już obciążonej Ziemi.