Erdoğan żywi nadzieję na współpracę energetyczną z Polską

17 października br. z wizytą do Polski przybył prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan. Harmonogram jego spotkań z polską administracją był dosyć napięty, lecz najważniejszym wydarzeniem tego pobytu było bezpośrednie spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. W czasie jego trwania poruszono wiele kwestii istotnych przede wszystkim z punktu widzenia Polski, jak np. zagadnienia dotyczące energetyki.

Prezydent Turcji podkreślił, że widzi duże możliwości, aby Turcja współpracowała z Polską na wielu płaszczyznach, również w sferze energetyki.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Rozmawialiśmy także o współpracy w dziedzinie energii. Wiemy, że są tutaj kopalnie węgla, wiemy, że Polska ma wielki potencjał w tej kwestii, dlatego moglibyśmy rozmawiać o współpracy w kwestii elektrowni cieplnych – powiedział Erdoğan w trakcie konferencji odbywającej się zaraz po rozmowie z Andrzejem Dudą.

Turecki prezydent podkreślił, że jego kraj podejmuje działania zbliżone do tych, które stosuje Polska – zmierzające w kierunku uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii. Między innymi tym motywowane są kolejne węglowe inwestycje.

Ważnym tematem rozmów była również współpraca gospodarcza, na zacieśnienie której liczą obie strony.

W dzień przybycia prezydenta Erdoğana do Polski w Warszawie rozpoczął się pierwszy dzień Polsko-Tureckiego Forum Gospodarczego, które ma pomóc w realizacji powyższego projektu.