Długie życie reklamówek foliowych – mimo że płatne, to nadal bardziej popularne od ekotoreb

Już od dawna wiadomo, że foliowe reklamówki to wielki problem dla naszego ekosystemu. Wyprodukowanie jednej siatki zajmuje około sekundy. Nie są one zbyt trwałe, dlatego po pierwszym użyciu uszkodzone lub zbyteczne foliówki zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. A jak długo się rozkładają? Około czterysta lat.

Fotowoltaika od Columbus Energy

11 lipca br. do sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz zmianie niektórych innych ustaw”, który ma na celu dalsze ograniczenie produkcji i sprzedaży foliowych reklamówek o grubości nieprzekraczającej pięćdziesięciu mikrometrów. Cena za jedną reklamówkę ma wynieść maksymalnie jeden złoty, a to wiąże się z wprowadzeniem tzw. opłaty recyklingowej, która obciąży nie tylko klientów sklepów spożywczych, ale również sklepów z tekstyliami, butików czy hurtowni. Jedynym wyjątkiem dotyczącym używania darmowych foliówek jest zachowanie higieny podczas zakupów, tj. pakowanie owoców bądź pieczywa.

Mimo że reklamówki foliowe w większości sklepów są płatne, to wielu Polaków wciąż z nich korzysta. Według statystyk UE z 2016 roku przeciętny Europejczyk zużywa około dwustu reklamówek rocznie. W niektórych krajach całkowicie zakazano ich produkcji i rozpowszechniania. Nie uświadczymy ich m.in. w Indiach, Australii, na Alasce, w Japonii, Nowej Zelandii czy RPA. Naukowcy pracują nad foliówkami produkowanymi z glonów, które mają mieć neutralny wpływ na środowisko. Jednakże po co czekać na nowe wynalazki, skoro w każdym sklepie możemy nabyć torbę materiałową. Posłuży nam ona znacznie dłużej dzięki swojej wytrzymałości, jest także wygodniejsza w korzystaniu, a ponadto modna! Lepiej raz wydać około pięciu złotych na takie ekologiczne rozwiązanie niż nieustannie tracić po pięćdziesiąt groszy za jedną foliówkę, która po wykorzystaniu wyląduje w koszu na śmieci lub co gorsza w wodzie czy w lesie.