Dobra sprzedaż pomp ciepła na polskim rynku

Pompy ciepła są coraz bardziej popularne w Polsce, ponieważ ich użytkowanie przynosi oszczędności. Pompa ciepła jest w stanie nie tylko ogrzać budynek, ale również go ochłodzić w czasie upałów. Rosnącą popularność tego urządzenia potwierdzają wyniki sprzedażowe opublikowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Okazuje się, że polski rynek pomp ciepła dynamicznie się rozwija, co potwierdzają statystyki. Począwszy od 2010 roku ich sprzedaż w Polsce corocznie wzrasta, osiągając poziom 27 tysięcy w ubiegłym roku. Rezultat ten jest unikatowy na skalę Europy, ponieważ w żadnym innym kraju nie udało się osiągnąć podobnej, nieprzerwanej passy. Szacuje się, że co ósmy nowo powstały budynek został w 2017 roku wyposażony w pompę ciepła.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wysokie zainteresowanie tymi urządzeniami wśród Polaków nie jest efektem tylko jednego czynnika, co podkreśla Paweł Lachman, prezes zarządu PORTPC, analizując przyczyny tak dynamicznego wzrostu:

„Pierwsza to wzrost zaufania i akceptacja technologii pomp ciepła przez inwestorów. Drugą przyczyną jest wzrost świadomości ekologicznej Polaków związany z poznaniem skutków zanieczyszczenia powietrza spowodowanych przez kotły na paliwa stałe. Do trzeciej przyczyny zaliczyć można widoczny wzrost konkurencji w tym segmencie rynku (powietrznych pomp ciepła). Nie bez znaczenia jest także fakt, że wielu producentów postawiło na te technologie, jako rozwiązania przyszłości i prowadzi w tym zakresie aktywne działania rynkowe. Po czwarte: widać też wzmocnienie tendencji budowy coraz mniejszych domów, bez piwnic i miejsca na kotły na paliwo stałe czy opał, ale za to coraz bardziej komfortowych. I po piąte: najszybciej rośnie udział rynkowy urządzeń o średnim i niskim poziomie cen. Zastosowanie pompy ciepła jest już w wielu przypadkach porównywalne inwestycyjnie do kosztów inwestycji w kocioł gazowy lub kocioł na biomasę (ujmując wszystkie elementy inwestycji np. przyłącze gazu, komin, pomieszczenie kotłowni czy miejsce na opał).”