1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dokonał samospalenia w Dzień Ziemi. Chciał zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny

Dokonał samospalenia w Dzień Ziemi

Dokonał samospalenia w Dzień Ziemi. Chciał zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny

W Dzień Ziemi 22 kwietnia 2022 roku działacz na rzecz klimatu Wynn Alan Bruce podpalił się na placu budynku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie w akcie protestu przeciwko kryzysowi klimatycznemu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wynn Alan Bruce

Dzień Ziemi to coroczne święto 22 kwietnia. Ma na celu przypomnienie o ochronie środowiska i prowadzeniu bardziej zrównoważonego życia.

Wynn Alan Bruce był fotoreporterem – prowadził studio fotografii portretowej w Boulder w stanie Kolorado. Dr K Kritee z buddyjskiego stowarzyszenia Zen, do którego należał Bruce, twierdzi że mężczyzna planował samospalenie od co najmniej roku.

– Ten człowiek był moim przyjacielem. Medytował z naszą sanghą. Ten czyn nie jest samobójstwem. Jest to nieustraszony akt współczucia, mający na celu zwrócenie uwagi na kryzys klimatyczny. Kompletujemy informacje, ale planował to od co najmniej roku. (…) Jestem bardzo poruszona napisała na Twitterze.

Dlaczego Bruce zdecydował się na ten krok?

Naukowcy ONZ z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu IPCC opublikowali niedawno raport dotyczący zmian klimatu w 2022 roku

Wg. ich badań działania mające na celu ograniczenie najbardziej ekstremalnych skutków zmian klimatu musiałyby nastąpić „teraz albo nigdy”. Sam Bruce doświadczył klęski żywiołowej podczas – jego dom w Kolorado ucierpiał podczas niszczycielskich pożarów w grudniu 2021 roku. Jego czyn był aktem sprzeciwu wobec braku działań związanych ze zmianami klimatu.

Działacz klimatyczny był aktywny na swoim proflu na Facebooku. W styczniu 2022 roku Bruce zamieścił zdjęcie członka ruchu antywojennego Thícha Nhất Hạnha, który w 1965 pisał o samospaleniach mnichów buddyjskich:

spalić się w ogniu to udowodnić, że to, co się mówi, jest najwyższej wagi.

Wynn 2
[*] Wynn Alan Bruce, 1971-2022, źródło: facebook.com/wynn.bruce/photos

źródło: dorseteye.com, wikipedia.org, zdj. główne – facebook.com/wynn.bruce/photos

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.