Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowe upały już w kwietniu. Temperatura w Indiach przekracza normę nawet o 10°C

Rekordowe upały już w kwietniu. Temperatura w Indiach przekracza normę nawet o 10°C

W tym roku fale upałów dotknęły Indie i Pakistan wyjątkowo wcześnie, zagrażając życiu miliarda osób. Temperatury biją rekordy – takiego gorąca nie spotkano od ponad 120 lat. W najbliższym czasie termometry mogą pokazać nawet 50°C.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekordowe upały w Indiach i Pakistanie

Okres upałów rozpoczął się niemal miesiąc wcześniej niż dotychczas. Na terenie północnych Indii i Pakistanu już w marcu odnotowano wyższe temperatury. Średnia wyniosła wtedy około 33°C, co sprawiło, że był to najcieplejszy marzec od 1902 roku. 

Od ery preindustrialnej, temperatury w Indiach podniosły się o 1,1°C, a w Pakistanie o 1,6°C.

Temperatury rosną do tej pory. A upał wcale nie odpuszcza także w nocy – nawet gdy słońce zachodzi, temperatura nie spada poniżej 30°C. 

Pierwszy rok bez wiosny? 

Oprócz upałów, meteorolodzy obserwują też znaczący deficyt opadów deszczu, które w niektórych regionach mogą być mniejsze nawet o 99%. To w połączeniu z trwającymi upałami stwarza zagrożenie wystąpienia rekordowych susz. Niektórzy mówią, że jesteśmy świadkami pierwszych lat, w których zaraz po zimie następuje lato. Dotąd w klimacie indyjskim pomiędzy tymi porami roku następowała pora monsunów, czyli pora deszczowa.  

Najgorsze ma dopiero nastąpić 

Według prognoz największe upały mają nastąpić z końcem tego tygodnia, sięgając 40°C, a w niektórych regionach nawet 50°C.

Wysokie temperatury zagrażają życiu blisko miliarda osób. Nieustające upały są szczególnie palącym problemem, ponieważ większość mieszkańców Indii nie ma dostępu do klimatyzacji. Fale gorąca o podobnej skali miały miejsce w Indiach w maju 2015 roku, która doprowadziła do 500 ofiar śmiertelnych w samym New Delhi. 

Indie to jeden z regionów najbardziej narażonych na katastrofalne skutki w wyniku zmian klimatu – czytamy w najnowszym raporcie IPCC. 

Źródła: EarthSky, CNN 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.