Kolejna sieć sklepów w Polsce zasilana w 100% zieloną energią

Kolejna sieć sklepów w Polsce zasilana w 100% zieloną energią

Międzynarodowa sieć sklepów Kaufland idzie w ślady innych sieci supermarketów i chce zmieniać się na lepsze. Kaufland zamierza obniżyć swój ślad węglowy i inwestuje w energię odnawialną.

Zrównoważony rozwój opłaca się wszystkim

Kaufland twierdzi, że do 2030 roku zredukuje emisje uwarunkowane działalnością przedsiębiorstwa o 80% w porównaniu z 2019 rokiem. Sieć zobowiązała się do przejścia na całkowicie bezemisyjne źródła energii. W związku z tą obietnicą podpisano umowę z dostawcami, m.in. fotowoltaiki, którzy zaopatrzą sieć w energię pochodzącą z OZE.

Sieć będzie korzystać z energii odnawialnej we wszystkich placówkach, tj. centrali, sklepach oraz centrach dystrybucyjnych (nie dotyczy to zaś najemców pasaży sklepów Kaufland). Polskie sklepy Kaufland, które przejdą przez zieloną transformację, uzyskają certyfikat wydany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Oprócz tego firma ma w planach kolejne instalacje fotowoltaiczne. Jedna z nich znajduje się już na dachu sklepu przy ul. Długosza we Wrocławiu. Energia ze słońca zaspokaja kilkanaście procent rocznego zapotrzebowania marketu na energię elektryczną.

Jak sklepy walczą z globalnym ociepleniem i marnowaniem?

Znane sieci marketów takie jak Lidl, Netto, Biedronka czy Kaufland, obiecują, że stosują wiele rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki z kryzysem klimatu. Minimalizują ślad węglowy produktów i z łańcucha dostaw, wprowadzają bezemisyjną flotę pojazdów i szeroką gamę produktów roślinnych, edukują na temat marnowania jedzenia i segregacji śmieci. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Kaufland podaje, że inwestuje w technologię odzysku ciepła odpadowego, dzięki której zamiast paliw kopalnych wykorzystuje ciepło pochodzące z instalacji chłodniczych do ogrzewania bądź chłodzenia obiektów. Standardem w wybudowanych i zmodernizowanych marketach są także oświetlenie LED oraz osłony urządzeń chłodniczych zapobiegające utratom zimna i energii. 

Niemniej ważna jest transformacja energetyczna i zmiana źródła energii elektrycznej na tę nieszkodliwą dla środowiska. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw i sieci inwestuje w fotowoltaikę oraz inne formy OZE. Przykładowo Netto zainwestuje 330 mln € w Polsce, Niemczech i Danii, aby zakupić pompy ciepła i wyposażyć budynki w panele słoneczne.

Zobacz, jak z kryzysem klimatu radzą sobie Szwedzi:

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.