Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika i pompy ciepła w Netto. Sieć sklepów zainwestuje 330 mln € w Polsce, Niemczech i Danii

Fotowoltaika i pompy ciepła

Fotowoltaika i pompy ciepła w Netto. Sieć sklepów zainwestuje 330 mln € w Polsce, Niemczech i Danii

Fotowoltaika i pompy ciepła w Netto już niedługo staną się obowiązującym standardem. W ciągu najbliższych trzech lat duńska Salling Group, właściciel sieci sklepów Netto, usunie kotły gazowe z 750 sklepów w Danii, Niemczech i Polsce i zastąpi je elektrycznymi pompami ciepła. Ponadto 570 budynków zyska fotowoltaikę na dachach do 2028 roku. Co zmotywowało firmę do podjęcia tej decyzji?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fotowoltaika i pompy ciepła w Netto

To rosnące ceny energii i chęć uniezależnienia się od rosyjskiego gazu spowodowały, że największa duńska grupa spożywcza przyspiesza inwestycje w OZE. Fotowoltaika i pompy ciepła w Netto mają także zbliżyć firmę do osiągnięcia celów klimatycznych.

Równolegle do montażu pomp ciepła w 750 sklepach w Polsce, Niemczech i Danii, grupa zainstaluje w tych krajach ogniwa słoneczne na dachach 570 domów towarowych, sklepów, magazynów i biurowców. 

Inwestycje w wysokości 2,5 mld koron duńskich (ponad 330 mln €) mają zmniejszyć zużycie energii, co przyniesie Salling Group długofalowe oszczędności. Co jeszcze ma w planach duńska grupa?

Inwestycje w OZE

W sklepach zostaną zamontowane nowe źródła światła zmniejszające zużycie energii, w tym nowe rodzaje żarówek LED. 775 sklepów Netto otrzyma również nowe energooszczędne chłodziarki i zamrażarki. Inwestycje wynikają z ambicji klimatycznych Salling Group, ale teraz dodatkowo przyśpiesza je obecna sytuacja energetyczna i chęć uniezależnienia się od rosyjskiego gazu

– W ramach naszych ambicji klimatycznych mieliśmy jasny plan zmniejszenia zużycia energii w całej grupie i na trzech rynkach, na których działamy. Obecna sytuacja energetyczna z rosnącymi cenami i zależnością od Rosji wywiera dalszą presję na potrzebę zmiany i dlatego zdecydowaliśmy się przyspieszyć inwestycjepowiedział Per Bank, dyrektor generalny Salling Group.

Jako odpowiedzialna firma chcemy reagować na zmiany, przed którymi stoimy. Naszym najważniejszym zadaniem jest pilnowanie, w jaki sposób możemy stale poprawiać codzienne życie naszych klientów, a jednocześnie uzyskiwać przychód, aby zarówno reinwestować w naszą działalność, jak i przekazać darowizny społeczności za pośrednictwem naszych właścicieli, Fundacji Sallinga. Inwestując mocno w redukcję energii tu i teraz, jesteśmy w stanie prowadzić zdrowy biznes zarówno teraz, jak i w przyszłości – dodał Per Bank.  

Realizacja inicjatyw rozpocznie się natychmiast. Wymiana kotłów gazowych w Danii i Polsce ma zakończyć się w 2023 roku, a w Niemczech w 2024 roku. Ogniwa słoneczne na istniejących budynkach sklepów Netto zostaną zamontowane do 2028 roku. Wymiana chłodziarek i zamrażarek odbywa się synchronicznie we wszystkich trzech krajach i zakończy się najpóźniej w 2026 roku. 

– Dania jest na dobrej drodze do bardziej ekologicznej sieci energetycznej, ale naszym „klimatycznym bólem głowy” zawsze była energia, którą kupowaliśmy w Niemczech i Polsce. Dzięki inwestycjom, które teraz planujemy, w tym instalacji paneli słonecznych do produkcji własnej zielonej energii, robimy teraz duży krok w kierunku wolnego od paliw kopalnych handlu artykułami spożywczymi – podsumował Per Bank

Chcesz wiedzieć więcej o możliwościach i konsekwencjach odcięcia się państw Europy od rosyjskich paliw kopalnych? Zobacz artykuł:

źródło: via.ritzau.dk, zdj. główne netto.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.