Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co trzeba wiedzieć o domu energooszczędnym?

Co trzeba wiedzieć o domu energooszczędnym?

Budownictwo energooszczędne coraz bardziej zyskuje dzisiaj na popularności i to nie tylko ze względu na troskę o środowisko naturalne, czy możliwość obniżenia rachunków za energię, ale także z powodu znacznego podwyższenia komfortu mieszkalnego. Warto więc bliżej zapoznać się z tą tematyką. Na kluczowe pytania odpowiada Anna Czyż, kierownik ds. rozwoju w Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Anna Czyż: Dom energooszczędny to taki, który nie tylko oszczędza energię, ale także aktywnie ją pozyskuje ze źródeł naturalnych, czyli ze słońca, wody i ziemi. Jest to budynek zaprojektowany w taki sposób, aby straty pozyskanej energii były jak najmniejsze. Im bryła budynku bardziej zwarta i prosta, tym mniej przegród zewnętrznych, przez które ciepło ucieka z budynku, a w efekcie niższe koszty energii potrzebnej do ogrzania domu. Najważniejsze jest tutaj ograniczenie strat ciepła, a więc izolacja przegród zewnętrznych, optymalizacja bryły budynku, eliminacja mostków termicznych, a także zapewnienie taniego pozyskania energii ze źródeł odnawialnych.

Jakie są korzyści mieszkania w takim domu?

Dom energooszczędny gwarantuje swoim mieszkańcom najwyższy komfort cieplny i akustyczny, zapewnia doskonałą jakość powietrza, wytwarza przy tym mniej CO2 – łączy więc codzienną wygodę użytkowania z troską o poszanowanie środowiska naturalnego.

Jak zrobić pierwszy krok w kierunku energooszczędności?

Pierwszym krokiem do energooszczędności jest wybór projektu o odpowiednim kształcie. Optymalne parametry najłatwiej jest osiągnąć wybierając prostą bryłę, której współczynnik kształtu A/V, czyli stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku, jest jak najniższy. Z tego względu, najlepiej sprawdzają się budynki o zwartej formie, pozbawione wykuszy, lukarn, balkonów i loggii, przykryte dachem o nieskomplikowanej konstrukcji: płaskim, jedno- lub dwuspadowym, ewentualnie czterospadowym. Ważne jest również odpowiednie usytuowanie budynku na działce, które pozwoli na aktywne korzystanie z energii słonecznej – układ strefy dziennej, która wymaga stałego dopływu naturalnego światła, najkorzystniej rozplanować od strony południowej, z kolei pomieszczenia, w których domownicy spędzają niewiele czasu (przestrzeń gospodarczo-techniczna, składziki, garaż), dobrze jest umieścić w północnej części domu. Nie można zapominać o odpowiedniej izolacji, zastosowaniu okien o podwyższonych parametrach termicznych i właściwej wentylacji – w domach energooszczędnych standardem jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Pozostałe zalecane systemy to: pompa ciepła oraz system ogrzewania podłogowego, panele solarne do ogrzewania wody użytkowej, ogniwa fotowoltaiczne zamieniające energię słoneczną w elektryczną, wykorzystanie deszczówki w celu oszczędzania wody pitnej i przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.