Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dom off-grid zbudowany z materiałów pochodzących z recycylingu

Dom off-grid zbudowany z materiałów pochodzących z recycylingu

Przepiękny dom projektu Lifehaus łączy w sobie życie off-grid z holistycznym podejściem do budowy ekologicznego i wygodnego domu. Dom ten zaprojektowany został przez libańską firmę założoną przez NizaraHaddada. Ten pionierski projekt oparty jest na zasadzie neutralności energetycznej i wykorzystaniu lokalnie dostępnych materiałów pochodzących z odzysku.

Reklama

Ludzie mieszkający w tego rodzaju domach sami generują dla siebie prąd elektryczny i hodują swoje jedzenie. Jednakże domy takie oferują nie tylko zrównoważony rozwój. Są też ważne dla rozwiązania wielu problemów społecznych w Libanie, na przykład dla kryzysu związanego z nadmiarem śmieci w Bejrucie.

dom offgrid
Lifehaus wyposażony jest w szklarnię do uprawiania roślin oraz w panele fotowoltaiczne, pozwalające na produkcję energii elektrycznej. Projekt zachęca do rozważnego wykorzystywania wody; wyposażony jest w system zbierania wody deszczowej, jak i system umożliwiający odzyskiwanie zużytej wody.

Wszystko to w cenie równej około połowy zwykłego domu w Libanie, za który zapłacić trzeba około 800 dolarów za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Dom ten daje szansę na życie w zgodzie z przyrodą. – Libański przemysł budowlany jest jednym z głównych powodów pustynnienia terenów w tym kraju – skomentował NadineMazloum, przedstawiciel prasowy firmy. – Całe góry zmieniane są w pustkowia w związku z rosnącym cały czas zapotrzebowaniem na klasyczne budownictwo mieszkalne. Dodatkowo, jako że w kraju tym niedawno toczyła się wojna, to nadal – od 1990 roku – władze borykają się z problemami z stałymi i niezawodnymi dostawami wody i prądu elektrycznego. To naprowadziło nas na myśl stworzenia domu funkcjonującego off-grid – dodał Mazloum.

Kolejnym aspektem, który przyczynił się do powstania tego projektu, był kryzys śmieciowy. Jak mówił Mazloum – Gdy w roku 2015 śmieci zalegały na ulicach miesiącami. Nie mogliśmy dłużej nic nie robić i dlatego rozpoczęliśmy pracę nad projektem Lifehaus.

Lifehaus traktuje śmieci jak skarby i wykorzystuje możliwie dużo materiałów pochodzących z recyclingu. Śmieci produkowane w tym domu są segregowane; odpadki organiczne wykorzystywane są jako nawóz do ogrodu.

Dzięki konstrukcji pasywnej dom jest chłodny latem i ciepły zimą. Domy według tego projektu mogą zostać częściowo zakopane, dzięki czemu ich dachy nadają się do hodowli roślin, co zwiększa powierzchnię pod uprawy a także sprawia że z domu ucieka mniej ciepła i jego konstrukcja jest odporniejsza na trzęsienia ziemi.

Dzięki niskim kosztom możliwa jest budowa tego rodzaju domów w krajach rozwijających się, czy też w miejscach dużej migracji ludności, spowodowanej np. wojną.

Lifehaus wykorzystuje często stare techniki budowlane, takie jak stawianie ścian z gliny czy błota zamiast betonu.  Ściany są dodatkowo pokrywane materiałami takimi jak olej lniany. Pierwszy, prototypowy dom o powierzchni około 165 m2 zostanie niebawem zbudowany w Baskinta w Libanie.

Teraz jest czas, aby ludzie połączyli się z naturą. Świat nie może już dłużej wspierać naszego stylu życia – powiedział Mazloum.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.