Dom odnowiony za pomocą ekologicznego betonu z konopi

Pani Bosch poszukiwała przez jakiś czas sposobu na odnowienie swojego domu jednorodzinnego w Belingham w stanie Waszyngton. Budynek został wybudowany w latach 60. XX wieku. Właścicielka była zdeterminowana, by dom po remoncie stał się wydajny energetycznie, a sam remont odbył się bez użycia toksycznych materiałów. Okazało się, że najlepszą opcją, jaka spełnia jej wymagania, był zamiennik – beton wykonany z konopi – hempcrete.

Beton konopiany to lekki materiał budowlany wykonany z łodyg konopi z dodatkiem wapna i wody. Nad renowacją budynku jednorodzinnego czuwał Matthe Mead z Hempitecture. W ten sposób powstał Highland Hemp House – nowoczesny budynek zbudowany z konopianego betonu. Dodano do niego instalację fotowoltaiczną, by był jeszcze bardziej ekologiczny.

Konopiany beton powstaje z połączenia włókien uzyskiwanych ze zdrewniałych części konopi, do których dodaje się wapno i wodę. Mieszanka ta wiąże, chłonąc dwutlenek węgla z powietrza – do ponad 110 kg na metr sześcienny materiału. Hempcrete jest bardziej ekologiczny i tańszy niż zwykły beton. Jest także od niego o wiele lżejszy – gęstość konopianego betonu to jedynie około 15% tego klasycznego. Materiał ten wykazuje dobre własności w zakresie izolacji akustycznej i termicznej.

Remont budynku rozpoczął się od budowy nowej drewnianej ramy, na której następnie oparto ściany z konopianego betonu. Do ich wykonania zużyto ponad pięć ton materiału roślinnego i dziesięć ton wapna. Z tej mieszanki odlano monolityczne ściany budynku.

Z daleka dom nie wyróżnia się niczym na tle innych odremontowanych konstrukcji w okolicy, ale wykorzystanie konopianego betonu sprawiło, że budynek jest bardziej ekologiczny. Hempcrete nie dość, że uzyskiwany jest w bardziej zrównoważony sposób, to dodatkowo jest materiałem w pełni oddychającym, ognioodpornym, który doskonale np. reguluje wilgotność we wnętrzu domu. Ponadto wiąże on CO2, co sprawia, że budowa tego domu pochłonęła niemalże 7 ton gazu cieplarnianego.

Źródło: inhabitat.com

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.

San Francisco stawia sobie za cel zeroemisyjny transport do 2040 roku

San Francisco dąży do zwiększenia możliwości ładowania pojazdów elektrycznych. Miasto opublikowało “Propozycję Mapy Drogowej Pojazdów Elektrycznych dla San Francisco” (Proposed Electric Vehicle Roadmap for San Francisco), która zakłada, że “wszystkie podróże rozpoczynające się, kończące się lub przejeżdżające przez San Francisco będą wolne od emisji” do 2040 roku.