Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Domowa biogazownia w twoim ogródku. Nowy trend w ekologii 

Domowa biogazownia w twoim ogródku. Nowy trend w ekologii 

Domowe biogazownie jak dotąd były popularne głównie w większych gospodarstwach rolnych. Od niedawna, dzięki ofercie jednego ze znanych sklepów, możliwy jest zakup takiego urządzenia do swojego ogrodu. 

Reklama

Biogazownia – jak działa to urządzenie? 

Biogazownia to urządzenie, w którym zachodzi proces fermentacji metanowej, polegający na rozkładzie substratów organicznych przez bakterie beztlenowe. W wyniku tego procesu powstaje biogaz, który może być wykorzystany jako paliwo, zasilające urządzenia domowe. 

Przydomową biogazownię do swojej oferty wprowadził sklep Leroy Merlin. Dmuchany mechanizm ma działać po zasileniu odchodami zwierzęcymi lub resztkami jedzenia. Do środka można wrzucić m.in. warzywa, owoce, mięso, lub nabiał. 

Jak zapewnia producent – dzięki nowoczesnej technologii urządzenie jest bezzapachowe i łatwe w obsłudze. W słoneczny dzień biogazownia może wytworzyć energię, która pozwoli używać kuchenki nawet przez 2 godziny. 

Taka opcja przypomina tradycyjny kompost, z tym że w tym przypadku organiczny nawóz jest zamieniany na energię. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się odpadów w sposób ekologiczny, ale też otrzymujemy paliwo, które może być wykorzystane do zasilania innych urządzeń. Według producenta biogazownia może być użytkowana nawet przez 15 lat, bez potrzeby konserwacji lub wymiany na nowe urządzenie. 

AD 4nXcKYjEIYcxc1tisf4H2XP2prY1pj

Biogazownie rolnicze, czyli ekologiczny obornik 

Przydomowe biogazownie jak dotąd pojawiały się głównie w gospodarstwach rolnych. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, w przypadku urządzenia o mocy do 100 kW nie jest wymagana zgoda na budowę.

W gospodarstwach rolnych “produktem ubocznym” hodowli bydła jest obornik. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ma on funkcję zbliżoną do biogazowni. Obornik emituje do atmosfery metan i N2O – gazy silniejsze od CO2. Jeżeli wykorzystamy beztlenową komorę fermentacyjną, gaz ten zostanie przechwycony i stanie się bezemisyjnym źródłem energii. 

Zobacz też: Pierwsza biometanownia w Polsce. Przełom w produkcji zielonego paliwa

Źródła: wikipedia, cire.org, Leroy Merlin

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.