Wiadomości OZE Dotacje na efektywność energetyczną w województwie opolskim 08 marca 2018 Wiadomości OZE Dotacje na efektywność energetyczną w województwie opolskim 08 marca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W województwie opolskim rozpoczyna się pierwszy konkurs na unijne dofinansowanie na projekty z zakresu efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Skorzystać z nich mogą np. jednostki samorządu terytorialnego czy organizacje pozarządowe. W naborze wniosków w konkursie RPOP.03.03.03-IP.03-16-001/17, w ramach podziałania 3.2.2. Efektywność energetyczna w budynkach publicznych Aglomeracji Opolskiej z RPO WO 2014-2020, o unijne dotacje mogą ubiegać się jednostki związane z samorządem terytorialnym i sektorem finansów publicznych, jednostki naukowe, kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe. Reklama Dotacje należy przeznaczyć na projekty dotyczącej kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne rozwiązania i urządzenia, które wykorzystują OZE, oraz na audyty energetyczne dla sektora publicznego. Maksymalny poziom dotacji wynosi 85% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów państwowych nawet 100%. Budżet konkursu sięga 4 mln zł. Nabór wniosków w konkursie RPOP.03.03.03-IP.03-16-001/17 potrwa jedynie do 14 marca, a jego wyniki przewidziano na wrzesień tego roku. W tym roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego przewidziano dodatkowo nabór wniosków do poddziałania 3.2.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych, w ramach którego dofinansowaniu mogą podlegać projekty dotyczące wykorzystania OZE w budynkach. Dodatkowo przewidziano dwa konkursy – dla subregionu północnego (budżet 4,5 mln zł) oraz subregionu brzeskiego (1,4 mln zł). Nabór wniosków w pierwszym rozpocznie się w maju, drugi natomiast w czerwcu. W ramach opolskiego RPO nie przewiduje się w tym roku naborów wniosków w ramach działania 3.3 Odnawialne źródła energii, co zawęża finansowanie do obszaru poprawy efektywności energetycznej. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.