Dotacje na efektywność energetyczną w województwie opolskim

W województwie opolskim rozpoczyna się pierwszy konkurs na unijne dofinansowanie na projekty z zakresu efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Skorzystać z nich mogą np. jednostki samorządu terytorialnego czy organizacje pozarządowe.

W naborze wniosków w konkursie RPOP.03.03.03-IP.03-16-001/17, w ramach podziałania 3.2.2. Efektywność energetyczna w budynkach publicznych Aglomeracji Opolskiej z RPO WO 2014-2020, o unijne dotacje mogą ubiegać się jednostki związane z samorządem terytorialnym i sektorem finansów publicznych, jednostki naukowe, kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe.

Dotacje należy przeznaczyć na projekty dotyczącej kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne rozwiązania i urządzenia, które wykorzystują OZE, oraz na audyty energetyczne dla sektora publicznego.

Maksymalny poziom dotacji wynosi 85% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów państwowych nawet 100%. Budżet konkursu sięga 4 mln zł.

Nabór wniosków w konkursie RPOP.03.03.03-IP.03-16-001/17 potrwa jedynie do 14 marca, a jego wyniki przewidziano na wrzesień tego roku.

W tym roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego przewidziano dodatkowo nabór wniosków do poddziałania 3.2.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych, w ramach którego dofinansowaniu mogą podlegać projekty dotyczące wykorzystania OZE w budynkach.

Dodatkowo przewidziano dwa konkursy – dla subregionu północnego (budżet 4,5 mln zł) oraz subregionu brzeskiego (1,4 mln zł). Nabór wniosków w pierwszym rozpocznie się w maju, drugi natomiast w czerwcu.

W ramach opolskiego RPO nie przewiduje się w tym roku naborów wniosków w ramach działania 3.3 Odnawialne źródła energii, co zawęża finansowanie do obszaru poprawy efektywności energetycznej.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!