Paliwo znowu będzie droższe

Rząd chce do ceny paliwa doliczyć tzw. opłatę emisyjną, która miałaby pomóc premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w realizacji planów z zakresie rozwoju elektromobilności.

Opłata, nad którą pracują posłowie, miałaby wynosić 8gr netto na każdym litrze tankowanego paliwa. To nie pierwszy taki pomysł polskich władz, ponieważ w ubiegłym roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości dążyli do wprowadzenia podobnej opłaty, ale w wysokości 25gr, która w zamyśle miała dostarczyć potrzebne środki na rozbudowę dróg.

Rządowa komisja prawnicza już pracuje nad ustawą, więc jeżeli wszystko pójdzie po myśli rządzących, od nowego roku paliwo znów stanie się droższe.

Według analizy portalu WysokieNapiecie.pl po wprowadzeniu opłaty paliwowej polscy kierowcy w skali miesiąca zapłacą za paliwo ok. 2% więcej niż dotychczas. Teoretycznie jest to niezauważalna kwota, ale z pewnością wywoła falę niezadowolenia.

Zakładając, że nowa opłata zostanie wprowadzona, to większość środków uzyskanych dzięki niej zasili nowopowstały Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Być może będzie on działał efektywnie.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.