Paliwo znowu będzie droższe

Rząd chce do ceny paliwa doliczyć tzw. opłatę emisyjną, która miałaby pomóc premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w realizacji planów z zakresie rozwoju elektromobilności.

Opłata, nad którą pracują posłowie, miałaby wynosić 8gr netto na każdym litrze tankowanego paliwa. To nie pierwszy taki pomysł polskich władz, ponieważ w ubiegłym roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości dążyli do wprowadzenia podobnej opłaty, ale w wysokości 25gr, która w zamyśle miała dostarczyć potrzebne środki na rozbudowę dróg.

Rządowa komisja prawnicza już pracuje nad ustawą, więc jeżeli wszystko pójdzie po myśli rządzących, od nowego roku paliwo znów stanie się droższe.

Według analizy portalu WysokieNapiecie.pl po wprowadzeniu opłaty paliwowej polscy kierowcy w skali miesiąca zapłacą za paliwo ok. 2% więcej niż dotychczas. Teoretycznie jest to niezauważalna kwota, ale z pewnością wywoła falę niezadowolenia.

Zakładając, że nowa opłata zostanie wprowadzona, to większość środków uzyskanych dzięki niej zasili nowopowstały Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Być może będzie on działał efektywnie.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!